Skobel: Polska musi znaleźć swój sposób na transformację energetyczną

17 czerwca 2019, 10:45 Energetyka

– Największym wyzwaniem dla polskiej polityki energetycznej jest ambitna polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Polska musi znaleźć swój sposób na transformację energetyczną- powiedział wiceminister energii Tadeusz Skobel na Forum Energetyki Gazety Polskiej.

Wiceminister energii Tadeusz Skobel. Fot. Ministerstwo Energii
Wiceminister energii Tadeusz Skobel. Fot. Ministerstwo Energii

Wiceminister Skobel odniósł się do Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, która ma zostać niedługo przyjęta: – Polska jest postrzegana jako kraj oparty na węglu, ale nie jest to prawda. Polska energetyka idzie w stronę gospodarki niskoemisyjnej przy zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego. Postęp technologiczny przybliży nas do tzw. inteligentnej sieci. Oprócz bezpieczeństwa energetycznego mamy na względzie również efektywność energetyczną – powiedział Skobiel.

Zaznaczył on, że wyzwaniem dla energetyki będzie ambitna polityka klimatyczna Unii Europejskiej: – Musimy się odnaleźć w tej rzeczywistości i znaleźć własną drogę. Transformacja w tworzonych przez ME dokumentach zachodzić będzie w taki sposób, by żaden region nie został osamotniony. Stare bloki węglowe będą wyłączane, a zastępować je będą nowe. Rynek mocy pozwoli na modernizację sektora energetyki i zapewni bezpieczeństwo dostaw. Rozwój OZE będzie następować w sektorach transportu, ciepłownictwa i elektroenergetyki. Szczególne nadzieje wiążemy z morską energetyką wiatrową. Obserwujemy też rozwój energetyki prosumenckiej. Trzeba jednak pamiętać, że rozwojowi OZE towarzyszyć musi budowa mocy bilansujących system i magazynów energii – wyliczał polityk.

Wiceminister energii przypomniał, że transformacji energetycznej w Polsce po 2030 roku towarzyszyć ma energetyka jądrowa: – Przewidujemy budowę sześciu bloków. Analizując PEP2040, bierzemy pod uwagę bezpieczeństwo i stabilność źródeł. Przyjmując określone parametry dla poszczególnych źródeł, chcemy mieć pewność, że będą one ekonomicznie uzasadnione. W podstawie systemu musi być coś, co sprawi, że Polsce zostanie zapewnione bezpieczeństwo energetyczne. Są przeprowadzane badania nad lokalizacją, w tej chwili najbardziej prawdopodobna jest ta na Pomorzu ze względu na możliwości chłodzenia. Rozważany był też Bełchatów – istniejący tam system elektroenergetyczny byłby w stanie transportować energię z elektrowni jądrowej. Prowadzone są też badania geologiczne. Istotna jest kwestia bezpieczeństwa technologii jądrowej – zastrzegł.

Skobel wspomniał też o polskich projektach dotyczących gazu: – Gazociąg Baltic Pipe i rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu pozwolą zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na gaz. Dywersyfikacja ma na celu uniezależnienie nas od dominującego dostawcy. Ostatnie dotyczenia związane z zanieczyszczeniem ropy z Rosji pokazały, jak ważne jest dywersyfikowanie dostaw – mówił.