Śledztwo antymonopolowe: Krytyka ugody z Gazpromem i dalsze rozmowy

22 lutego 2018, 06:45 Alert

Komisarz UE ds. konkurencji Margrethe Vestager poinformowała, że propozycja ugody z rosyjskim Gazpromem w toku śledztwa antymonopolowego została skrytykowana przez niektórych uczestników rynku.

Budynek Komisji Europejskiej. fot. flickr.com/libereurope (CC BY 2.0)
Budynek Komisji Europejskiej. fot. flickr.com/libereurope (CC BY 2.0)

– Mamy bardzo zróżnicowany odzew w ramach testu rynkowego, to bardzo zniuansowany odzew, ale także do pewnego stopnia jest krytyczny – powiedziała Vestager na konferencji w Brukseli 21 lutego. – Na tej podstawie zwróciliśmy się do Gazpromu o odniesienie się do nowych tematów, które zostały przedstawione w krytyczny sposób w toku procedury – dodała.

Po zakończeniu śledztwa antymonopolowego, w toku którego ustalono, że Gazprom nadużywał pozycji rynkowej w Europie Środkowo-Wschodniej poprzez niesprawiedliwe ceny, blokowanie reeksportu i nadużywanie infrastruktury, Komisja zaproponowała koncesje, które przedstawiła do oceny uczestnikom rynku w ramach tzw. testu rynkowego.

Krytykami ugody są m.in. Polacy, którzy wskazują, że proponowane ustępstwa zostały już poczynione przez Gazprom albo nie wpłyną w sposób istotny na jego funkcjonowanie na rynku europejskim. Komisja nie odniosła się także do tematu nadużyć przy wykorzystaniu polskiego odcinka Gazociągu Jamalskiego (Jamał-Europa – przyp. red.). Według Brukseli sposób jego funkcjonowania reguluje międzyrządowa umowa Polski i Rosji, na którą Komisja nie ma wpływu.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Czy Gazprom prowokuje Polskę do przecieku ze śledztwa antymonopolowego?