Słowacja i Bułgaria promują Eastring. Ma zapewnić kaspijski gaz Europie Środkowo-Wschodniej

14 lipca 2016, 07:15 Alert

(Teraz.sk/Prezydencja Słowacji w Radzie UE/Piotr Stępiński)

Eastring

Minister gospodarki Słowacji Peter Žiga oraz sekretarz stanu w bułgarskim ministerstwie energetyki Žečo Stankov podpisali w środę w Bratysławie memorandum w sprawie budowy gazociągu Eastring, który ma połączyć obydwa państwa. Poinformowało o tym internetowe wydanie gazety Teraz.

– Podpisanie memorandum oznacza wyrażenie politycznego poparcia na najwyższym szczeblu dla realizacji tego projektu. Podpisując deklarację wysłaliśmy pozytywny, polityczny sygnał, aby zwiększyć szanse w walce o uznanie go za projekt wspólnego zainteresowania (PCI) oraz aby przedstawić dobry argument za pozyskaniem finansowania na poziomie europejskim – powiedział Peter Žiga. Dodał, że Bratysława będzie wzywała pozostałe państwa uczestniczące w projekcie do wyrażenia podobnego politycznego wsparcia na najwyższym poziomie.

– Mam nadzieję, że projekt Eastring pomoże w budowie w Europie Unii Energetycznej zarówno pod względem dywersyfikacji tras jak i źródeł gazu – powiedział słowacki minister gospodarki podczas ceremonii podpisania memorandum.

Wcześniej podobna umowa została podpisana pomiędzy słowacką spółką Eustream a Bulgartransgaz, które będą bezpośrednio odpowiedzialne za realizację Eastring. Zdaniem Žigi brakuje jeszcze analogicznych deklaracji dwóch partnerów przez których terytorium miałyby przechodzić gazociągi nowej inwestycji. Chodzi o Węgry i Rumunię. – Wierzymy, że w najbliższym czasie uda nam się dojść do porozumienia z tymi państwami na podobnych warunkach, na poziomie korporacyjnym bądź międzynarodowym – dodał Słowak.

Zdaniem Žečo Stankova podpisanie porozumienia przyczyni się do realizacji Eastring, a co za tym idzie, zwiększenia poziomu bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej. – Jestem przekonany, że Eastring pomoże nie tylko państwom Europy Środkowej oraz Południowej, ale wzmocni również bezpieczeństwe energetyczne całej Europy – powiedział Stankov.

Inicjatorem budowy gazociągu Eastring jest słowacka spółka Eustream, której działania są wspierane przez rząd w Bratysławie. Wstępne zainteresowanie projektem już na wczesnym etapie wyraziły władze Węgier, Rumunii oraz Bułgarii, przez których terytorium ma przebiegać magistrala. W tym celu będzie wykorzystywana już istniejąca infrastruktura, ale mogą zostać zbudowane dodatkowe, nowe gazociągi.

Projekt Eastring zakłada, że corocznie w dwóch kierunkach ma przepływać od 20 do 40 mld m3 paliwa. Jak zauważa gazeta Teraz, za pomocą tej infrastruktury kraje Europy Środkowej i Wschodniej mogłyby skorzystać z nowego wolumenu z regionu Morza Kaspijskiego poprzez przedłużenie Korytarza Południowego o infrastrukturę w regionie.

– Słowacja zamierza stopniowo podpisywać podobne memoranda ze wszystkimi państwami, przez których terytorium ma przechodzić gazociąg – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosz Szefczovicz. Dodał, że w tej sprawie będą prowadzone rozmowy z Rumunią oraz Węgrami.

Krytycy projekt wskazują, że Eastring może posłużyć także do rozprowadzenia rosyjskiego gazu z Nord Stream 2 na południe Europy.

Źródło: Nord Stream 2 dostaje wiatru w żagle. Próba izolowania Polski