Słowik: Inwestycje w infrastrukturę będą pobudzać innowacyjność w Polsce

15 czerwca 2016, 07:30 Drogi

– Największe wzywania w kwestii infrastruktury znajdują się w obszarze dróg i kolei – mówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Witold Słowik, w trakcie VI Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Zdaniem ministra najwięcej środków jest alokowanych w rozwój kolei – blisko 5 mld euro. Ponadto dodatkowe środki pochodzą z Funduszu Łącząc Europę, Regionalnych Programów Operacyjnych oraz Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodni. W sumie to ponad 10 mld euro. Czyli łącznie ze środkami niekwalifikowanymi w ramach projektów to blisko 67 mld zł.

– Polska kolej nigdy wcześniej nie dysponowała tak dużym środkami – mówił Słowik dodając, że kolei wymaga dalszych inwestycji i ważne jest aby te środki były wydatkowane rozsądnie.

W trakcie swojej wypowiedzi w trakcie panelu pt. „Jak efektywnie wykorzystać paneuropejskie i światowe inicjatywy służące finansowaniu infrastruktury?” odniósł się także do inwestycji drogowej. Zapowiedział, że w tym roku do użytku zostanie oddany ostatni odcinek autostrady A4 Rzeszów-Jarosław dzięki czemu Polska będzie posiadała bezpośrednie połączenie pomiędzy granicą z Niemcami oraz Ukrainą.

Dodał również, że Komisja Europejska zaakceptowała 11 projektów na budowę dróg ekspresowych dzięki czemu nie ma przeszkód, aby były one współfinansowane ze środków unijnych.

– W ramach Funduszu Łącząc Europę 30 maja podpisaliśmy 9 umów na realizację projektów – 7 kolejowych, 1 – morski oraz 1 drogowy – mówił przedstawiciel ministerstwa rozwoju dodając, że liczy, że w tym roku Polska wykorzysta 90 procent z kwoty 4 mld 200 mln euro.

– Chcemy zmienić filozofię. Nie wydatkować lecz inwestować. Inwestować w przedsięwzięcia które, będą generowały przychód dla gospodarki. Będziemy odchodzić m.in. od rozbudowy lotnisk w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska. Mamy w rozsądny sposób wspierać innowacyjność, przedsięwzięcia produkcyjne aby były one nowoczesne i konkurencyjne.

Minister Słowik odniósł się także do wykorzystania przy inwestycjach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

– Przykładamy duży nacisk do Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Podjętych zostało wiele działań. Chodzi o skoncentrowanie PPP na szczeblu rządowym w ramach jednego departamentu. Ważne jest także rozpoczęcie działań w aspekcie promowania PPP – mówił Słowik.

– Zamierzamy wypracować nowe wzory umów. Jednym z mankamentów PPP jest to, że rozmowy potrafią trwać wiele lat. Wiele osób zasiadających do stołu rozmów nie jest w stanie sobie wyobrazić finalnej wersji umowy. Tylko 20 procent negocjacji w ramach PPP kończy się jej podpisaniem. Należy rozbudować dobre praktyki aby przyśpieszyć procesy negocjacyjne, stworzyć strategię rozwoju w PPP. To nie oznacza, że nie mamy rozpoznanego tego tematu. Chcemy dokładnie zidentyfikować wszystkie bariery. Chcemy stworzyć odpowiednią listę do PPP. Listę, która miałaby charakter oferty szeroko rozumianego sektora publicznego dla sektora prywatnego, tak aby inwestorzy w jednym miejscu mogli poznać dostępne projekty – mówił podsekretarz stanu w ministerstwie rozwoju dodając, że obecnie funkcjonuje 101 porozumień publiczno-prywatnych z czego 100 na poziomie samorządowy a tylko jeden na poziomie rządowym. – Potrzeby polskiej gospodarki są znacznie większe. Chcemy rozwijać PPP. Jesteśmy otwarci na współpracę – podsumował Witold Słowik.