Jak płacić w Smart City? (RELACJA)

15 marca 2018, 07:15 Innowacje

Jak płacić w Smart City? Był to kolejny temat Smart City Forum pod patronatem BiznesAlert.pl.

Drugi dzień Smart City Forum. Fot. BiznesAlert.pl

Zachęcony przez Roberta Łaniewskiego, prezesa Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, moderatora panelu pt.: „Cashless- transakcje bezgotówkowe w inteligentnym mieście” Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia, opowiadał o nowoczesnym systemie wprowadzonym systemie biletowym w jego mieście. Projekt wrocławski został wprowadzony we współpracy z Mennicą Polską.

– Ludzie mają stopniowo przyzwyczajać się do nowego systemu, a biorąc pod uwagę fakt, że Polska jest liderem mikropłatności można sądzić, ze system będzie dobrze przyjęty – mówił Bluj. – Rynek przygląda się i analizuje szanse biznesowe – dodał. Zbigniew Papierski, prezes MPK Łódź, mówił o testowanym systemie, który pozwala pobierać od pasażera opłatę za ilość przejechanych przystanków. – Jest to owoc dialogu. Uważamy, że ten system jest bardzo uczciwy – ocenił. – Kiedyś było to niemożliwe, dzisiejsza technika pozwala na rozwiązanie problemu w sposób prosty. Nie chcieliśmy wyposażać pasażerów w inne nośniki. Doszliśmy do wniosku, ze karta płatnicza jest już na tyle popularna, że pozwoli na zalogowanie i rozliczenie – mówił.

Zbigniew Prokop, dyrektor Białostockiej Komunikacji Miejskiej przypomniał, że każda zmiana jest obarczona ryzykiem. – Trzeba myśleć o warstwie zabezpieczenia, komunikować chęć zmiany. My myśląc pozytywnie o systemie karty miejskiej chcieliśmy wprowadzić model podobny do londyńskiego – powiedział. – Chcieliśmy bardziej smart zarządzać transportem miejskim. Pojawiło się wiele problemów natury proceduralnej, między innymi prace z GIODO trwały długo – ocenił Prokop. – W 2012 instalacja urządzeń była wielkim wyzwaniem, były to nowoczesne sprzęty, dziś patrzymy na nie trochę z rozrzewnieniem.

Prace w Białymstoku trwały od 2009 roku. – Chcemy budować Polskę bezgotówkową i cyfrową, naszą ambicją i celem jest, aby tam gdzie dostępne są płatności gotówkowe, tam były też bezgotówkowe – mówił Maciej Mironiuk, starszy menadżer do spraw Europy Środkowej i kluczowych produktów w Visa. Powiedział, że połowa wszystkich transakcji w parkomatach w Warszawie dziś już jest bezgotówkowa. – Podejmujemy działania mające na celu przełamywanie barier, nagazujemy się w program Polska bezgotówkowa. Ma on na celu podwojenie liczby terminali płatniczych na rynku, przede wszystkim skierowane jest to do przedsiębiorców. W ciągu najbliższych czterech lat chcemy mieć ich dwa razy więcej niż dziś, a dziś jest ich 600 tysięcy – uzupełnił moderator.