font_preload
PL / EN
Alert 11 sierpnia, 2017 godz. 13:45   
REDAKCJA

Śmigłowce AW169 będą latać w służbie norweskiej policji

AW169 Norway Police AW169 / fot. Leonardo Helicopters

Spółka Leonardo z zadowoleniem przyjmuje decyzję Dyrekcji norweskiej Policji o wyborze AW169 na nowy śmigłowiec do zadań z zakresu utrzymywania porządku publicznego w ramach przetargu, będącego częścią programu modernizacji floty śmigłowcowej w Norwegii .

Umowa, która ma zostać podpisana w sierpniu 2017 roku, będzie obejmować trzy maszyny, z opcją zakupu kolejnych trzech, oraz 10-letni pakiet obsługowy.

Nowy śmigłowiec pozwoli norweskiej policji na poprawę jej możliwości oraz zwiększy gotowość do zwalczania różnych zagrożeń, takich jak terroryzm oraz inne przestępstwa, zapewniając większy   zasięg niż obecnie wykorzystywane śmigłowce oraz – w razie potrzeby – zdolność do szybkiego reagowania z innych baz na krótkich dystansach.

Maszyny AW169 będą wykonywały szereg zadań, w tym obserwację , nadzór, transport zespołów ds. operacji specjalnych oraz działania snajperów z powietrza, zapewniając ogromną wszechstronność z szybką i łatwą rekonfiguracją do różnych misji. Konfiguracja śmigłowców dla norweskiej policji pozwoli na transport sześciu osób plus załogi. Dodatkowe informacje na temat śmigłowca AW169

AW169 to 4,8-tonowy wielozadaniowy, dwusilnikowy śmigłowiec, który został zaprojektowany w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynku na maszynę, zapewniającą świetne osiągi, spełniającą
wszelkie najnowsze standardy bezpieczeństwa i mogącą realizować różne misje. AW169 wyposażono w szereg nowych technologii w układzie wirnika, silnikach, awionice, przekładni oraz systemach wytwarzania i rozprowadzania energii. Do dziś dostarczono już ponad 30 maszyn AW169 klientom w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Azji, Australii oraz Ameryce Południowej. Ja dotąd podpisano ponad 160 umów, w tym zamówienia i opcje, z prawie 70 klientami z około 30 krajów na całym świecie, na śmigłowce AW169 do różnych zadań, w tym do utrzymywania porządku publicznego, zadań
ratunkowych, usług medycznych, transportu morskiego, transportu VIP, transportu ładunków oraz elektronicznego pozyskiwania informacji.

W Skandynawii AW169 odniósł już szereg sukcesów w ratunkowej służbie medycznej, misjach pilotowania statków w portach czy transporcie morskim.

Leonardo Helicopters