Smith: Walka ze zmianami klimatu to walka o prawa człowieka

3 lipca 2019, 11:34

Fala upałów wpływa nie tylko na wydajność pracowników, ale bezpośrednio na ich życie, zatem walka o klimat jest jednocześnie walką o prawa człowieka – powiedziała dyrektor Centrum Sprawiedliwej Transformacji Samantha Smith na konferencji „People and Climate – Soldarity and Just Transition” w Warszawie.

fot. Pixabay

– Międzynarodowy ruch związkowy popiera porozumienie paryskie. Nie jest to prosty proces, ale wierzymy w sprawiedliwe zmiany. Pracownicy bardzo aktywnie angażują się w transformację. Upewniamy się, że ludzie wspierają te plany, bo widzą w nich samych siebie. Walka ze zmianami klimatu jest dla nas osobisty, bo sami doświadczyliśmy rekordowo wysokich temperatur w czerwcu. Fala upałów wpływa nie tylko na wydajność pracowników, ale bezpośrednio na ich życie, zatem walka o klimat jest jednocześnie walką o prawa człowieka. Deklaracja śląska daje nam dobre podstawy dla sprawiedliwej zmiany, są to wskazówki dla organizacji pracowniczych, których wszyscy potrzebują. Musimy przekuć to na rzeczywiste działania – zaapelowała Samantha Smith.

– Kiedy rozmawiamy z pracownikami sektora stalowego, węglowego czy samochodowego, pytani jesteśmy o nowe miejsca pracy. Chcą oni znać konkrety. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo ważne, bo rząd powinien dawać ochronę społeczną – służbę zdrowia, emerytury, tanią i stabilną energię, edukację. Inwestycje powinny wiązać się z odpowiednim standardem pracy, co stymulować mogą rządy. Powinniśmy na nowo rozwijać regiony i społeczeństwa, szczególnie w krajach rozwijających się. Chodzi o podejście regionalne. Trzeba inwestować w regiony i społeczności. Dziś coraz więcej rządów angażuje się w sprawiedliwą transformację. Unia Europejska podjęła ważne kroki, ale trzeba zrobić jeszcze więcej – powiedziała przedstawicielka związków zawodowych.