Jak skutecznie walczyć o czyste powietrze (RELACJA)

17 maja 2018, 11:15 Środowisko

– Gdybyśmy zdali sobie sprawę z tego, jak smog niszczy nasze zdrowie i skraca życie, nie zwlekalibyśmy z wdrażaniem rozwiązań, które ograniczyłyby to zjawisko – powiedziała Irena Pichola z firmy Deloitte. Polska jest czarną plamą na europejskiej mapie smogu, ponad 30 polskich miast jest na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Skąd się bierze smog? Jak z nim walczyć? Co mają zrobić samorządy? Na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy panelu „Skuteczni w walce o czyste powietrze” na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Fot. BiznesAlert.pl

– Przyznaliśmy dwa miliardy złotych na rozbudowę sieci ciepłowniczych w miastach i miasteczkach, korzystanie z odnawialnych źródeł energii, efektywność energetyczna – wymieniał wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski zapytany o to, jakie rozwiązania proponuje jego instytucja. – Ewentualny sukces mierzony będzie spadkiem zanieczyszczeń. Trzeba będzie zaangażować się w wymianę pieców w domach jednorodzinnych, dużym źródłem smogu jest też transport.

Pierwotna przyczyna smogu znajduje się jednak głęboko na poziomie lokalnym, w codziennym życiu gmin. Jan Bondaruk z Głównego Instytutu Górnictwa opowiedział o metodach badań nad tym problemem, które przeprowadziła jego instytucja: – Jeśli zbijemy termometr, nadal będziemy mieć gorączkę. Jako instytut chcemy być jednostką pomocniczą, zbieramy dane przez podłączenie czujników do samochodów elektrycznych, które badają podstawowe parametry brane pod uwagę przy określaniu poziomu zanieczyszczeń – powiedział.

Tomasz Kosiński z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej powiedział, że statystyki pokazują, że gospodarstwa domowe wciąż używają niedozwolonych środków do ogrzewania. – Ciepło systemowe jest sposobem na ograniczenie smogu. Nie wiemy jak rynek odebrałby proponowane taryfy w okresie grzewczym. Tylko zintegrowane rozwiązania pozwolą na skuteczną walkę ze smogiem. Duża energetyka proponuje taryfy antysmogowe, ale nie tylko. Czas pokaże w jakim kierunku pójdą nowe regulacje. Ważnym wymiarem tematu antysmogowego jest edukacja. PKEE zainaugurował w lutym akcję informacyjną na ten temat. W naszym raporcie pokazaliśmy prawdziwe i realne źródła smogu, jak transport czy niska emisja – powiedział Kosiński.

Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny powiedział, że dyskusja o smogu jest obecna w publicznym dyskursie zaledwie od dwóch lat, ale dopiero teraz dyskusja ta trwa przez cały rok, co według niego jest dowodem na wzrost świadomości. – Realizujemy programy, których kluczowym elementem jest wymiana „kopciucha” na nowoczesny piec. Dopłacamy 3000 złotych dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny, jest to program pilotażowy. Z pewnością wyciągniemy z tego wnioski. Chcemy być coraz bardziej „eko” i widzimy, że gaz jest coraz tańszy i będzie dalej taniał – zaczął Mucha. Dodał, że kolejnym ważnym aspektem jest transport publiczny: – Inwestujemy w CNG dla pojazdów komunikacji miejskiej, w Tychach, Rzeszowie, Tarnowie i w Warszawie – powiedział Mucha.