Mazowsze bez smogu za 9 lat? Pomoże gaz

14 marca 2018, 11:00 Środowisko
smog warszawa

W Warszawie rozpoczął się Pierwszy Kongres Czystego Powietrza. Rozpoczęło go wystąpienie Marszałka Województwa Mazowieckiego, Adama Struzika.

Powiedział, że czyste powietrze nad Mazowszem jest możliwe, ale za 9 lat. Ma w tym pomóc uchwała antysmogowa.

Marszałek podkreślił, że walka ze smogiem to wyzwanie, z którym żaden samorząd nie jest w stanie sobie poradzić samotnie.

– To efekt zaniedbań, ale wynika także z faktu, że nasze elektrociepłownie oparte są na węglu. Całe Mazowsze boryka się z niską emisją i przekroczeniem wszystkich parametrów. Można sobie z tym poradzić interdyscyplinarnym i konsekwentnymi działaniami. Samorząd województwa podjął jesienią 2017 roku uchwałę antysmogową, której celem jest osiągnięcie w ciągu 9 lat poziomu jakości powietrza notowanego w Europie – powiedział Struzik.

Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych Województwa Mazowieckiego w Warszawie, podkreślił, że zapisy uchwały antysmogowej mają ziścić się w 2028 roku. Podkreślił, że jednym z narzędzi redukcji emisji jest rozbudowa sieci gazowniczej. – Są plany na pięć lat, w których budowa gazociągów ma objąć kolejnych 85 gmin. Dostępność sieci gazowej to szansa na skuteczną walkę o poprawę jakości powietrza – powiedział.