SMR: USA chcą wskrzesić atom

22 czerwca 2017, 06:30 Alert

 – Administracja Donalda Trumpa uważa energetykę jądrową za „bardzo ważny element” całościowej strategii energetycznej – powiedział amerykański sekretarz energii Rick Perry. W rozmowie z CNBC polityk wspomniał o „wskrzeszeniu” sektora jądrowego m.in. dzięki wykorzystaniu małych reaktorów jądrowych (SMR).

fot. Pixabay

Jak zauważa amerykańska telewizja, wypowiedź Perry’ego rzuca pewne światło na priorytety Waszyngtonu, jeżeli chodzi o wydatki, ponieważ w porównaniu z 2016 rokiem Biały Dom chce o 54 procent obniżyć nakłady na badania i rozwój w sektorze energetycznym. Biura, które dotkną największe cięcia – o ile nie zainterweniuje Kongres – są odpowiedzialne za promowanie efektywności energetycznej oraz wydłużanie okresu eksploatacji elektrowni jądrowych.

Obecnie atom zapewnia ok. 20 procent zużywanej w Stanach Zjednoczonych energii. Według prognoz do 2050 roku udział energetyki jądrowej w amerykańskim miksie energetycznym ma spaść do ok. 11 procent. Ma mieć to związek z wyłączaniem wiekowych reaktorów oraz konkurencją ze strony gazu ziemnego i OZE.

 

Wzbudziło to obawy, że tak znacząca część zeroemisyjnego źródła produkcji energii może zostać wyłączona. W przypadku gdy nie zostanie ono zastąpione fotowoltaiką albo innymi źródłami OZE, może być trudno utrzymać poziom emisji gazów cieplarnianych.

Niedawno wątpliwość zaczęła wzbudzać kwestia rentowności przyszłych elektrowni jądrowych. W marcu lider sektora Westinghouse złożył wniosek o upadłość, co miało związek z opóźnieniami oraz przekraczaniem kosztów budowy instalacji w stanie Georgia i Karolina Południowa.

Perry wspomniał, że Departament Energii promuje badania nad małymi reaktorami modularnymi (Small Modular Reactors – SMR). Reaktory tego typu mogłyby być łączone i produkować do jednej czwartej tego co typowe elektrownie jądrowe. Dzięki nim zostałby utrzymany udział atomu w miksie energetycznym, przy jednoczesnym uniknięciu wysokich kosztów budowy nowych, dużych elektrowni.

W 2013 roku Departament Energii udzielił spółce NuScale Power (z siedzibą w Tigard, Oregon) ponad 217 mln dolarów grantu na 5 lat, aby ta rozwinęła projekt swojego SMR. Za cel postawiono sobie, aby do 2025 roku mógł być on wykorzystywany do celów komercyjnych.

– Wielkoskalowe projekty badawczo-rozwojowe w obszarze energetyki jądrowej przyciągały nierówne finansowanie budżetowe, a wiele z nich zostało albo zawieszonych, albo przerwanych – wynika z opublikowanego w marcu opracowania Columbia University’s Center on Global Energy Policy.

Biurokracja oraz logistyka utrudniają dostęp do obiektów badawczych, co powoduje wzrost obaw o konkurencyjność USA w obszarze najnowocześniejszych technologii jądrowych.

CNBC/Piotr Stępiński

Sawicki: Będzie rewizja programu jądrowego. Czy rząd postawi na SMR?