Soja: Dobry, polski węgiel to recepta na walkę ze smogiem (ROZMOWA)

4 kwietnia 2017, 14:30 Środowisko

Z prezesem zarządu Tauron Sprzedaż, Rafałem Soją rozmawiamy o walce ze smogiem podjętej przez Grupę Tauron.

fot. pixabay.com

BiznesAlert.pl: Z punktu widzenia laika to wydaje się, że Państwo podcinają gałąź na której siedzą, walczycie o to żeby było jak najmniej pieców węglowych, a przecież jesteście sprzedawcą węgla. Walka z zanieczyszczeniem powietrza jest korzystna dla obywateli, ale niekoniecznie dla portfeli tych którzy sprzedają węgiel?

Rafał Soja: Niekoniecznie jest tak, bo jesteśmy firmą energetyczną, która w swoim portfolio produktowym ma wiele produktów i usług oraz mediów energetycznych. Tak jak Pan wspomniał, jest węgiel, ale jest również energia elektryczna i gaz. Do energii elektrycznej i gazu potrzebujemy stosownych urządzeń, mówimy tutaj, czy to o piecach akumulacyjnych i pompach ciepła, czy piecach gazowych. To wszystko w ofercie naszej grupy tak naprawdę już na dzień dzisiejszy jest. W ramach akcji „Oddychaj powietrzem”, która rozpoczęła się teraz, zamierzamy w najbliższym czasie aktywnie promować ekologiczne sposoby ogrzewania. Robimy to teraz, bo wiemy, że w związku z nadejściem wiosny i końcem sezonu grzewczego rozpoczyna się właśnie sezon wymiany systemów ogrzewania w poszczególnych domostwach.

Czy macie Państwo strategię odejścia od węgla na rzecz innych mediów?

Nie, w dalszym ciągu w naszej ofercie jest i będzie węgiel. Chodzi tutaj po prostu o odpowiedni gatunkowo węgiel, który spalany w piecach o najwyższych standardach, jeżeli chodzi o ograniczenie zanieczyszczeń, nie będzie miał złego wpływu na środowisko. Mówimy o pewnej formule koegzystencji wielu systemów ogrzewania. Tych już wymienionych oraz ciepła sieciowego. TAURON ma w zasobach własnych również spółkę ciepłowniczą – Tauron Ciepło, która działa na terenie całej aglomeracji śląskiej. W związku z tym tak naprawdę mówimy o całym katalogu rozwiązań dotyczących możliwości ogrzewania. Jest to węgiel spalany w piecach dobrej jakości, jest to ciepło sieciowe, jest energia elektryczna i jest gaz.

Jak w tym kontekście ocenia Pan plany legislacyjne, czyli wprowadzenie norm jakości węgla i pieców?

To w mojej opinii jest jak najbardziej słuszny kierunek. Niestety doświadczenia ostatnich lat pokazują, że zarówno na polu regulacji, przepisów prawa jak i edukacji, jest w dalszym ciągu dużo do zrobienia, dlatego również TAURON podejmuje działania, które mają wpłynąć na świadomość społeczną, a co za tym idzie, poprawić jakość powietrza, którym oddychamy.

W jaki sposób chcecie edukować obywateli?

W ramach programu „Oddychaj powietrzem” zamierzamy aktywnie promować systemy ogrzewania właśnie takie, które mamy we własnej ofercie. , i, Wszystkie tego typu rozwiązania będą proponowane i prezentowane na terenie, na którym działa Grupa Tauron, czyli na południu Polski m.in. podczas tego typu eventów, z jakim mamy dzisiaj do czynienia w Krakowie. W ramach rozszerzania tej akcji będziemy również docierali do różnych środowisk, które mogą w realny sposób wpłynąć na zmianę nawyków oraz nakłonić do wymiany ogrzewania na ekologiczne. Na przykład podczas III Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbywał się w marcu br. w Krakowie, naszymi rozwiązaniami na rzecz poprawy stanu środowiska zainteresowaliśmy bardzo wielu wójtów i burmistrzów. Funkcję edukacyjna pełni również nasz portal oddychajpowietrzem.pl

Rozmawiał Wojciech Jakóbik