Spada liczba koncesji koncesji poszukiwawczych za gazem łupkowym

22 sierpnia 2016, 16:06 Alert

Jak poinformowało Ministerstwo Środowiska, do końca lipca 2016 roku w Polsce było ważnych 28 koncesji poszukiwawczych za gazem łupkowym. W stosunku do poprzedniego okresu to spadek o dwie koncesje, które należały do Grupy Lotos. Obecnie gdańska spółka dysponuje trzema koncesjami. Warto jednak podkreślić, że znajdują się one na Morzu Bałtyckim. Na początku 2016 roku aktualne były 32 koncesje. Obecnie jedyne prace za gazem ziemnym z łupków w Polsce prowadzi PGNiG na pomorskiej koncesji Stara Kiszewa.

Koncern paliwowy Lotos posiada obecnie 3 koncesje za ropą i gazem łupkowym na Morzu Bałtyckim. Jednak wydobycie gazu czy ropy łupkowej z dna morskiego jest niezwykle kosztowne. Brakuje też odpowiednich technologii, które pozwoliłoby na wydobycie surowca. Koncesje Słupsk W oraz Słupsk E wygasły wraz z końcem lipca 2016 roku,  spółka nie wystąpiła o ich wydłużenie. Prace dotyczyły poszukiwań konwencjonalnych złóż węglowodorów, które rozszerzono o gaz i ropę z formacji łupkowych.

Obecnie jedyne prace prowadzi PGNiG, która przeprowadza dwa zabiegi szczelinowania hydraulicznego na otworach Wysin-2H oraz Wysin-3H na pomorskiej koncesji Stara Kiszewa. Efekty nie są jednak zadowalające. – Wyniki gazu łupkowego na koncesji Stara Kiszewa rokują nie najlepiej. Ostateczne rezultaty poszukiwań będą za miesiąc. Testujemy jeden otwór, za chwilę będziemy testować drugi, jednak oba prognozują marnie – powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak podczas konferencji wynikowej za pierwsze półrocze br. – Od nich zależy przyszłość łupków dla spółki PGNiG. Poszukiwania łupkowe są znacznie bardziej kosztowne niż konwencjonalne. Ich ocena nastąpi przed końcem tego roku, może wcześniej – dodał przedstawiciel polskiej spółki.

PGNiG szuka gazu łupkowego na odwiercie Wysin-2H na koncesji Stara Kiszewa zlokalizowanej w gminie Liniewo na Pomorzu. Wysin-2H to już osiemnasty odwiert w poszukiwaniu gazu łupkowego wykonywany w GK PGNiG, a zarazem trzeci odwiert horyzontalny.

Odwiert Wysin realizowany jest przez firmę UOS (United Oilfield Services), a jego planowana głębokość wyniesie 3955 metrów ( całkowita długość wraz z odcinkiem kierunkowym i poziomym –  5450 m). Jest to drugi odwiert na terenie gminy Liniewo. Poprzedni, Wysin-1, wykonywany w okresie marzec-maj 2013 roku, osiągnął głębokość 4040 metrów.– Spółka pokłada wciąż duże nadzieje w samej technologii szczelinowania hydraulicznego – zapewnił Piotr Woźniak. – Szczelinowanie hydrauliczne stosujemy na Karpatach oraz na innych naszych obszarach prac poszukiwawczo – wydobywczych w orbicie naszego zainteresowania.

Obecnie wydobyciem węglowodorów w Polsce zainteresowanych jest 9 polskich i zagranicznych podmiotów.
Według najnowszych danych do końca czerwca 2016 roku  wykonano w Polsce 72 otwory rozpoznawcze.

Ministerstwo Środowiska/Bartłomiej Sawicki