Specjalny zespół roboczy zajmie się sporem Polski i Litwy o dyskryminację Orlen Lietuva

22 marca 2016, 13:40 Energetyka

Architektura rynku energii elektrycznej w UE oraz tzw. zimowy pakiet gazowy UE to główne tematy poruszone podczas spotkania ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego z ministrem energii Litwy Rokasem Masiulisem. Spotkanie odbyło się 21 marca 2016 r. w Warszawie.

Minister Tchórzewski zwrócił uwagę na reformę architektury rynku energii elektrycznej w UE. – Musimy wypracować wspólne stanowisko w tej sprawie, które następnie moglibyśmy prezentować na forum UE – dodał. W kontekście unijnego rynku energii elektrycznej wspomniał o nieplanowanych przepływach energii pomiędzy Polska a Litwą, które narażają Polskę na straty. – W tym zakresie również musimy wypracować wspólnie mechanizmy, które te niekorzystne zjawiska zredukują – zaznaczył.

W nawiązaniu do nieplanowanych przepływów minister energii Litwy Rokas Masiulis podkreślił, że Litwa i Polska powinny każdorazowo starać się zapobiegać powstawaniu zagrożeń. – Problemy musimy rozwiązywać wspólnie. Naszym celem jest wyjście z systemu rosyjskiego i płynne przejście do europejskiego. Bez Polski jednak tego nie zrobimy – podkreślił.

Wiceminister Michał Kurtyka zwrócił uwagę na dyskutowane obecnie na forum UE stanowiące ważny komponent Unii Energetycznej propozycje legislacyjne mające wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne UE – Pakiet zimowy opublikowany przez Komisję Europejską w lutym br. zawiera kilka elementów, które będą musiały być jeszcze przedyskutowane. W tym zakresie liczymy na współpracę również z Litwą – powiedział.

Podczas spotkania ministrowie energii Polski i Litwy rozmawiali także o sytuacji rafinerii w Możejkach. – Zależy nam na poprawie warunków jej funkcjonowania. W tej chwili mamy do czynienia ze skomplikowaną sytuacją, która niewątpliwie wymaga rozwiązania – wyjaśnił minister Tchórzewski.

Uczestniczący w spotkaniu Piotr Naimski pełnomocnik Rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej zwrócił się o wsparcie rządu litewskiego w rozwiązaniu dyskryminujących działań kolei litewskich w stosunku do Orlen Lietuva. – Istnieje potrzeba rozwiązania tej sytuacji jak najszybciej, bowiem straty powstają po obu stronach – dodał. Temat ten będzie przedmiotem dyskusji roboczego zespołu.

Źródło: Ministerstwo Energii