font_preload
PL / EN
Alert PAP 14 lutego, 2018 godz. 14:00   
REDAKCJA

Spółka zależna KGHM wykona cztery szyby w kopalni polihalitu w Wielkiej Brytanii

KGHM

DMC Mining Services, spółka zależna KGHM, podpisała z grupą Sirius Minerals kontrakt na zaprojektowanie i głębienie czterech szybów w ramach projektu wydobycia polihalitu na terenie parku narodowego North York Moors w Wielkiej Brytanii – podał KGHM w komunikacie prasowym.

Spółki z grupy KGHM (DMC Mining Services oraz DMC Mining Services UK) oraz York Potash, firma należąca do Sirius Minerals, podpisały umowę we wtorek, 13 lutego.

DMC ma wykonać głębienie szybów produkcyjnego i materiałowo-zjazdowego o głębokości ok. 1,6 tys. m każdy oraz dwóch szybów będących częścią podziemnego systemu transportu urobku o głębokości ok. 350 m każdy. Spółka KGHM będzie głębić wyrobiska szybowe z wykorzystaniem kombajnu urabiającego SBR (ang. shaft boring roadheader), który pozwala na jednoczesne głębienie szybu oraz wykonywanie jego obudowy.

Jak poinformował cytowany w komunikacie prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki, jest to „jeden z największych kontraktów w historii DMC”.

Według wypowiedzi prezesa, kontrakt otwiera drogę do zaangażowania w projekt Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa, innej spółki z grupy kapitałowej KGHM.

Sirius Minerals jest spółką notowaną na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Posiada pozwolenie na budowę zakładu górniczego Woodsmith Polyhalite Mine wraz z dodatkową infrastrukturą o zdolności wydobycia na poziomie 10 mln ton polihalitu rocznie w pierwszej fazie inwestycji. Sirius Minerals realizuje inwestycję poprzez spółkę celową York Potash Ltd., będącą bezpośrednim właścicielem projektu.

Polska Agencja Prasowa