Starkowski: Czekamy na Patrioty

31 marca 2017, 16:00 Bezpieczeństwo

Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej poinformował, że resort wysłał do firmy Raytheon zaktualizowane zapytanie na dostawę systemu obrony przeciwrakietowej Patriot w ramach programu Wisła. Do końca tego roku ma zostać podpisana umowa. Pierwsza bateria zostałaby przekazana polskim Siłom Zbrojnym w ciągu dwóch lat, czyli do końca 2019 r. – pisze Mieczysław Starkowski, redaktor BiznesAlert.pl

System Patriot w Turcji. Fot. Departament Obrony USA.
System Patriot w Turcji. Fot. Departament Obrony USA.

W czasie briefingu w Ministerstwie Obrony Narodowej Antoni Macierewicz zwrócił uwagę, że chodzi o podstawowy system dla bezpieczeństwa państwa. Tymczasem zagrożenie ze wschodu rośnie. Dlatego sprawa jest najwyższej wagi. A system Patriot jest najnowocześniejszy na świecie.

Minister zapewnił przy tym, iż wszystkie baterie Patriot w programie Wisła od początku (czyli od pierwszego zestawu) będą dostarczane wraz z sieciocentrycznym systemem kierowania IBCS. Oczywiście kontrakt zostanie podpisany pod warunkiem, iż będą spełnione wszystkie nasze warunki. Oznacza to między innymi, że już trzeciej baterii będzie towarzyszyć radar dookólny. Ale później zostaną one dostarczone również do pierwszej i drugiej. Zaś łącznie polskie Siły Zbrojne zamawiają 8 zestawów.

Jak podkreślił Antoni Macierewicz, w ubiegłym roku była mowa o kwocie rzędu 50 miliardów złotych. Zdaniem ministra była ona grubo przesadzona. Obecnie nalegamy, że nie powinno to być więcej niż 30 mld zł.

Bartosz Kownacki, sekretarz stanu w MON przypomniał, że zakup takiego systemu wymaga zgody amerykańskiego Kongresu. Ale przecież nie czekaliśmy z tym do dzisiaj. Rozmowy na ten temat trwają od wielu miesięcy.

Natomiast później będziemy chcieli również produkować takie systemy w naszym kraju. Da nam to duże możliwości eksportowe.

Obecnie trwają rozmowy z Polską Grupą Zbrojeniową, przyznał Błażej Wojnicz, prezes PGZ. Ale na razie jest za wcześnie, by mówić o szczegółach. W każdym razie chcemy, by wartość tak zwanego offsetu wynosiła co najmniej połowę wartości kontraktu.

Patrioty są używane przez pięć armii w warunkach bojowych. Od 1 stycznia 2015 roku w czasie operacji bojowych przechwyciły ponad 100 taktycznych pocisków balistycznych, podkreślił w czasie briefingu William O. Schmieder, prezes Raytheon Europe.

Natomiast w oświadczeniu stwierdził: Złożone przez Polskę zapytanie ofertowe (Letter of Request) w sprawie sprawdzonego w boju systemu Patriot to ważny krok w kierunku zagwarantowania, że państwo polskie będzie dysponowało systemem obrony przed zaawansowanymi i ewoluującymi zagrożeniami ze strony rakiet balistycznych i manewrujących, samolotów oraz dronów. Raytheon będzie ściśle współpracował z polskim przemysłem i nadal wspierał rządy Stanów Zjednoczonych i Polski w procedurze Foreign Military Sales (FMS), aby Polska stała się kolejnym państwem NATO użytkującym system Patriot i dołączyła do szybko rosnącego grona państw partnerskich Patriota.

Raytheon jest zaszczycony wyborem przez Polskę sprawdzonego w walce systemu Patriot, najnowocześniejszego i najbardziej skutecznego systemu obrony przeciwrakietowej na świecie. Raytheon będzie ściśle i na zasadach partnerskich współpracował z polskim przemysłem oraz rządami Polski i USA, aby dostarczyć Polsce ten niezwykle istotny system obronny.