Start-upy stają się nowym polem rywalizacji technologicznej między USA a Chinami

9 stycznia 2019, 12:00 Alert

Nowa polityka administracji prezydenta Trumpa, mająca na celu ograniczenie dostępu Chin do amerykańskich innowacji, niemal zatrzymała chińskie inwestycje w amerykańskie startupy technologiczne, ponieważ zarówno inwestorzy, jak i założyciele startupów porzucają kontrakty w USA.

Donald Trump. Fot. Flickr
Donald Trump. Fot. Flickr

Według nowojorskiej firmy zajmującej się badaniami ekonomicznymi Rhodium Group, chińskie fundusze venture capital w startupach w USA osiągnęły rekordowy poziom 3 miliardów dolarów, co wywołało gwałtowny wzrost inwestorów i firm technologicznych, które musiały podpisać umowy zanim nowy regulacyjny system został zatwierdzony, co stało się w sierpniu. Od tego czasu chińskie fundusze venture w amerykańskich startupach zwolniły.

Prezydent USA Donald Trump podpisał nową ustawę rozszerzającą zdolność rządu do blokowania zagranicznych inwestycji w amerykańskie firmy, niezależnie od kraju pochodzenia inwestora. Szczególnie głośno wypowiadał się on na temat powstrzymania Chin przed zdobyciem strategicznych amerykańskich technologii. – Transakcje obejmujące chińskie firmy i chińskich nabywców oraz chińskich inwestorów praktycznie przestały być opłacalne – powiedziała adwokat Nell O’Donnell, która reprezentowała amerykańskie firmy technologiczne w transakcjach z zagranicznymi nabywcami.

Chińscy inwestorzy, w tym duże biura rodzinne, odchodzili od transakcji i przestali brać udział w spotkaniach ze start upami w USA. Niektórzy przedsiębiorcy w międzyczasie unikają chińskich pieniędzy, obawiając się długich kontroli urządowych, które mogą osłabić ich zasoby i dynamikę w obszarze, gdzie szybkość w działaniu jest kluczowa.

Niewątpliwie Chiny są na celowniku. Azjatycki gigant był agresywnym inwestorem w branży technologicznej uznawanej za kluczową dla globalnej konkurencyjności i potencjału wojskowego. Chińscy inwestorzy kupili udziały w firmach takich jak Uber Technologies czy Lyft, ale również firm zajmujących się bardziej zaawansowanymi technologiami, w tym centrum danych sieci firmową Barefoot Networks, Zoox pracującym nad pojazdem autonowicznym, czy AISense, pracującym nad systemem rozpoznawania mowy.

Chińscy sponsorzy mają kluczowe znaczenie, aby pomóc firmom z USA uzyskać dostęp do drugiej co do wielkości gospodarki świata. Odrzucenie chińskich inwestycji może utrudnić ekspansję zagraniczną startupów, a operatorzy i przedsiębiory odczuwają ciężar chińsko-amerykańskich napięć. Dwa kraje nałożyły wzajemnie wielomiliardowe cła na towary. Trump zastanawia się nad wprowadzeniem zakazu używania technologii oskarżonych o szpiegostwo chińskich firm Huawei i ZTE przez amerykańskie firmy telekomunikacyjne.

Niektórzy eksperci ds. bezpieczeństwa pochwalają działania na rzecz ochrony amerykańskich startupów: – Obawiamy się wzmożonej działalności hakerów, którzy są fenomenalnie sprytni, jeśli chodzi o dostęp do naszej własności intelektualnej – powiedział Bob Ackerman, założyciel AllegisCyber, firmy typu venture capital, która wspiera firmy zajmujące się bezpieczeństwem sieciowym. Średnio 21 procent chińskich inwestycji typu venture w Stanach Zjednoczonych od 2000 do 2017 roku pochodziło z funduszy państwowych, które są kontrolowane przynajmniej częściowo przez chiński rząd. W 2018 roku liczba ta wzrosła do 41 procent.

Reuters/Michał Perzyński