Stec: Szlak naftowy mógłby zbliżyć samorządy Polski i Ukrainy

18 maja 2017, 07:30 Energetyka

Transgraniczny szlak naftowy rozpoczyna się w okolicach małopolskich Gorlic, następnie biegnie przez Podkarpacie, gdzie przebiega przez powiat jasielski, krośnieński, sanocki oraz bieszczadzki. Następnie zmierza w kierunku Ukrainy i tam kończy swój bieg we Lwowie, ma też odgałęzienia do Sambora i Bolesławia. Powstał on kilkanaście lat temu, a w 2005 roku zdobył certyfikat na najlepszy produkt turystyczny Polskiej Organizacji Turystycznej. Z dr Arturem Stecem z Politechniki Rzeszowskiej rozmawialiśmy o pomysłach na jego rozwój.

– Szlak naftowy, mimo uzyskanej nagrody, nie był wystarczająco promowany, przez co zdezaktualizował się jego plan marketingowy. Medialne informacje o nim owszem pojawiają się w wielu miejscach, ale zdarza się, że mogą one być nawet rozbieżne. Przykładem jest to, że w Małopolsce pokazuje się tylko lokalną część szlaku, nie skupiając się na innych. Działa to w obie strony – informacje, które są na stronach gminnych w woj. Podkarpackim skupiają się tylko na jego części podkarpackiej i ukraińskiej. Sposobem na to mogłoby być zacieśnienie współpracy między jednostkami samorządów w Polsce i na Ukrainie.

Szlak naftowy był uwzględniony w dokumencie o strategii rozwoju województwa Podkarpackiego na lata 2008-2015. – Wspomniane tam było, że można by było stworzyć coś w rodzaju święta światła. Mianowicie, rocznicę pierwszej operacji przeprowadzonej przy lampie Ignacego Łukasiewicza padła propozycja, żeby we wszystkich miejscach, które znajdują się na tym szlaku naftowym rozpalić ogniska, by szlak był widoczny z kosmosu.

Mówi się eksperatoriach, padają też propozycje, żeby zainteresować najmłodszych gości, żeby wokół tych miejsc gdzie znajdują się pamiątki dotyczące szlaku naftowego były również parki rozrywki albo mini parki rozrywki.

W dniach 24 i 25 kwietnia 2017 roku na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza odbyła się II edycja cyklicznej Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, organizowanej przez Katedrę Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza, Instytut Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza oraz Studenckie Koło Naukowe „Eurointegracja”.