Strupczewski: Energia jądrowa najlepszym wyborem dla Polski

25 lipca 2016, 11:30 Atom

– Podstawową zaletą energii elektrycznej, wytwarzanej w elektrowniach jądrowych, jest to, że ona nie powoduje skażeń środowiska – stwierdził dr inż. Andrzej Strupczewski, profesor nadzwyczajny Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ).

Elektrownia jądrowa w Buszehr. Fot. Wikimedia Commons
Elektrownia jądrowa w Buszehr. Fot. Wikimedia Commons

Strupczewski dodał, że w świetle złożonych rządem Polski oświadczeń na Paryskiej Konferencji Klimatycznej (COP 21), atom jest dla kraju najlepszym wyborem.

Wiatr i słońce nie mogą zapewnić stabilnego zasilana sieci energetycznej, a koszty ich są bardzo wysokie. Na przykład, w Niemczech przerwy w zasilaniu z wiatraków i paneli PV wynosiły do pięciu dni, roczne dopłaty do energetyki odnawialnej w skali państwa stanowiły 30 mld euro, wysokie koszty energii elektrycznej płacone przez odbiorców indywidualnych były dwukrotnie wyższe niż w sąsiedniej Francji, korzystającej z taniego prądu z elektrowni jądrowych – powiedział Strupczewski.

Ekspert powiedział, że mimo ogromnych zainstalowanych mocy nominalnych wiatraków i paneli PV, rzeczywiste moce osiągane z tych źródeł energii są małe. Najbardziej efektownym rozwiązaniem, mogącym pokryć obciążenie podstawowe, są elektrownie jądrowe.

Światowi liderzy branży energetycznej (Rosatom, Areva, GE) już dołączają OZE do własnych portfeli, oferując kompleksowe podejście do wykorzystania nośników energii. Trzeba więc tylko wybrać opcję, odpowiadającą wymaganiom bezpieczeństwa UE i MAEA a wymaganiom, które powstały po awarii w Fukushimie. Na przykład, elektrownia generacji 3+ budowana przez rosyjski Rosatom na Białorusi przyznana jest przez MAEA za jeden z najbardziej skutecznych projektów w skali światowej – czytamy w informacji umieszczonej w Centrum Prasowym PAP.

Źródło: Polska Agencja Prasowa