Świątkowska: Kraków może stać się stolicą polskiej cyberprzestrzeni

26 września 2016, 15:15 Cyberprzestrzeń

Powstaje CYBERSEC HUB Kraków – sieć połączonych ze sobą, komplementarnych inicjatyw wspierających rozwój sektora cyber. CYBERSEC HUB ma pomóc w budowie silnego sektora produktów i usług w obszarze cyberbezpieczeństwa a także szkolenia światowej klasy cyberspecjalistów. Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Inicjatywa to jeden z efektów konferencji CYBERSEC 2016 – najważniejszej konferencji poświęconej problemom bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni w Europie.

Krakowska inicjatywa będzie miejscem współpracy dla różnorodnych podmiotów zaangażowanych poprzez swe kompetencje w budowę systemu cyberbezpieczeństwa, w tym środowisk akademickich i biznesowych, polskich oraz zagranicznych firm, start-upów, a także władz lokalnych i organizacji pozarządowych. Projekt ma na celu kumulację w Krakowie
i w Małopolsce potencjału technologicznego, inwestycyjnego oraz naukowego w dziedzinie cyberbezpieczeństwa – Kraków jest postrzegany jako stolica kultury i dziedzictwa narodowego, ale to także miasto, które silnie rozwija się przemysłowo, także w zakresie cyberbezpieczeństwa. Firmy związane z wysokimi technologiami w Krakowie rozwijają się w ekspresowym tempie, miasto musi wyjść naprzeciw potrzebom z tym związanym – podkreślał podczas II Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa. – Konieczność edukacji i wzmacnianie innowacyjności to dwa bardzo ważne dla nas aspekty. Jestem przekonana, że w dłuższej perspektywie, CYBERSEC Hub ma przyczynić się do stworzenia nowej ,,Cyber-Doliny Krzemowej” na terytorium Krakowa i Małopolski. Jednak pomimo że CYBERSEC Hub będzie budowany tu w Krakowie, mamy nadzieje że nie będzie to inicjatywa lokalna, ale rozwinie się także na arenie międzynarodowej – mówi Joanna Świątkowska, ekspert Instytutu Kościuszki, dyrektor programowy CYBERSEC. I jest na to szansa, bo projekt zgodnie z zapowiedzią Jarosława Gowina, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego może liczyć także na wsparcie polskiego rządu. – Sfera cyberprzestrzeni to strefa wielkich szans. Bardzo liczę na to, że Kraków, jako stolica akademicka Polski, będzie potrafił skorzystać z tego programu, a małopolskie uczelnie i inwestorzy uwzględnią w swoich działaniach problematykę rozwoju kompetencji w zakresie cyberbezpieczeństwa – podkreśla minister Gowin.

fot. Twiiter / profil Instytutu Kościuszki

Marka CYBERSEC HUB stanowić będzie rozpoznawalny znak prezentujący Kraków jako centrum kompetencji w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Kluczowe komponenty projektu nakierowane będą na działania edukacyjne, badawcze, wsparcie innowacyjności, rozwój sektora start-upów oraz MŚP, a także implementacje dobrych polityk publicznych. Najważniejszymi inicjatywami wchodzącymi w skład projektu będą: Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC, Inicjatywa CYBERSEC EDU, Program CYBERSEC YOUTH, Program CYBERSEC ACCELERATOR, Program CYBERSEC BOOST, Program CYBERSEC INVEST, Periodyk EUROPEAN CYBERSECURITY JOURNAL a także Periodyk EUROPEAN CYBERSECURITY MARKET.

Źródło: Instytut Kościuszki