Światowe trendy w fotowoltaice

18 czerwca 2015, 15:30 Energetyka

Światowe zapotrzebowanie na moc generowaną z fotowoltaiki będzie rosło. Według badań marketingowych firmy IHS, rok 2015 przyniesie wzrost popytu o 16-25% i kolejne 53-57 zainstalowanych gigawatów (GW). Zdecydowany wpływ na ten trend mają spadające ceny systemów PV. Do takich wniosków doszli uczestnicy globalnych targów Intersolar Europe 2015 w Monachium.

– Wraz z uczestnikami z branży PV z całego świata spotkaliśmy się na targach Intersolar Europe 2015 w Monachium, aby dowiedzieć się o bieżących zmianach na rynku, nowych technologiach i potencjalnych zastosowaniach, trendach i planach rozwoju na kolejne lata. Tym samym zacieśniliśmy kontakty z największymi partnerami z Polski i Europy. Targi pozwoliły określić, jak będzie wzrastać moc paneli w stosunku do ich ceny. Przywieźliśmy również do Polski wszelkie nowinki techniczne, co ma kluczowe znaczenie przy projektowaniu instalacji – mówi Sławomir Reszke, Prezes Zarządu OPEUS Energia. Jakie są prognozy?

Stały wzrost

Na rynku fotowoltaiki przodują takie kraje jak Chiny, Japonia i Stany Zjednoczone i w 2015 roku wciąż to one będą napędzać branżę do przodu. Jednak również na rynku europejskim notuje się stały wzrost budowy instalacji PV. Polska natomiast, dzięki wsparciu państwa oraz wymogom UE, które zobowiązują do 2020 roku uzyskiwać 20% energii z odnawialnych źródeł, ma ogromny potencjał rozwoju. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki (URE), prezentujących stan na koniec I kwartału 2015 roku, tylko w ciągu ostatniego roku moc zainstalowana w elektrowniach słonecznych wzrosła o 23,1 MW, do 26,9 MW. – Rok 2014 był bardzo owocny dla rynku fotowoltaiki w Polsce. Wiele osób otrzymało dofinansowanie z programów opartych na środkach unijnych i z NFOŚiGW, dzięki czemu decydowało się na inwestycje. Były to często źródła o mocy od 1 do 1,9 MW, a także instalacje prosumenckie, których większa część realizowana była przez gminy na budynkach użyteczności publicznej. W latach 2014-2020 będzie zdecydowanie więcej pieniędzy na dofinansowania, a fundusze dopiero zostaną rozdysponowane. Z tego wynika, że przyrost mocy z elektrowni słonecznych powinien się w najbliższym czasie zwiększać – mówi Sławomir Reszke, Prezes Zarządu OPEUS Energia.

Rozwój technologii

Ceny systemów fotowoltaicznych stale spadają, ale nie oznacza to, że technologia stoi w miejscu. Wręcz przeciwnie, dzięki nowym technologiom powstają moduły, które mogą generować nawet o 25% większe zyski, jak również mają bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną. Moduły wykonywane są też z trwalszego szkła, co jest w stanie zagwarantować ich żywotność nawet do 30 lat, a to o 5 lat więcej niż wcześniej. Według światowych przedstawicieli rynku PV planowana jest również poprawa parametrów w technologii cienkowarstwowej, która, choć tańsza niż krzem krystaliczny, cechowała się niższą sprawnością. Kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem jest stawianie modułów na wodzie, co jest możliwe dzięki specjalnym bojkom. Nowe rozwiązania nadchodzą również w systemach gromadzenia energii. Większość z nich opiera się na ogniwach litowo-jonowych, które zwiększają nie tylko wydajność takich systemów, ale również wpływają na ich trwałość, a co za tym idzie długość działania. W zakresie systemów montażowych, w których konstrukcja pozwala panelom podążać za słońcem, koszty instalacji niewiele rosną, ale znacznie zwiększają się uzyski.

Energia słoneczna przoduje

Według danych UE europejskie firmy z branży OZE zarobiły w ubiegłym roku około 130 mld euro, a produkcja energii z OZE pozwala zredukować coroczny import energii do UE warty 30 mld euro. Instalacje fotowoltaiczne odgrywają coraz większą rolę w produkcji energii elektrycznej na całym świecie i zaczynają przodować, wyprzedzając tym samym elektrownie wiatrowe. Duży wpływ mają na to spadające ceny systemów fotowoltaicznych, w których innowacyjne rozwiązania pozwalają używać tańszych ale trwalszych materiałów. Dofinansowania też nie są tutaj bez znaczenia, ponieważ dzięki wszelakim programom, np. prosumenckim, kredytom i wsparciu państwa czy Unii Europejskiej inwestycja staje się bardzo opłacalna. – Mamy nadzieję, że fotowoltaika wciąż będzie się rozwijać. Systemy PV dają duże możliwości, m.in. pozwalają chronić środowisko czy też szukać konkretnych oszczędności. Warto też znaleźć odpowiedniego partnera, który wesprze na wszystkich etapach realizacji. Od koncepcji projektu przez pomoc w składaniu wniosków o dofinansowanie po budowę instalacji – dodaje Sławomir Reszke z Opeus Energia.