font_preload
PL / EN
Alert 15 września, 2017 godz. 14:15   
KOMENTUJE: viden

Kolejny gazowiec z LNG płynie do Świnoujścia

Metanowiec LNG Clean Ocean w Świnoujściu. Fot. PGNiG Metanowiec LNG Clean Ocean w Świnoujściu. Fot. PGNiG

PGNiG czeka na 21. dostawę LNG do terminalu w Świnoujściu. Metanowiec Mesaimeer 18 września dostarczy gaz pochodzący z Kataru. Transport odbywa się w ramach długoterminowej umowy PGNiG z Qatargas. Na początku września do gazoportu przypłynęła dostawa LNG z Norwegii w ramach dostawy spotowej.


Gazowiec typu Q-Flex o pojemności 210 tys. m sześc. dostarczył do Polski już 21 transportów LNG, wliczając w to dostawy w ramach katarskiego kontraktu oraz umowy spotowe.

Komercyjne dostawy LNG do Polski odbywają się regularnie już od roku. Po 2018 roku katarskie gazowce będą częściej gościły na redzie polskiego gazoportu.

Terminal w Świnoujściu – rozbudowa

Możliwości regazyfikacyjne terminalu w Świnoujściu wynoszą 5 mld m sześc. rocznie. Operator obiektu, firma Gaz-System, podjęła już decyzję o zwiększeniu tego potencjału do 7,5 mld m sześc. poprzez zainstalowanie dodatkowych regazyfiktarów. W perspektywie jest również budowa trzeciego zbiornika. Na terenie gazoportu jest już przygotowane miejsce pod tę inwestycję. Po jej realizacji możliwości rozładunku LNG zwiększyłyby się do 10 mld m sześc. rocznie.

PGNiG, odbiorca surowca z Bliskiego Wschodu, jest na razie zadowolone ze współpracy z Qatargas. Dlatego też w marcu br. polska firma zawarła z Katarczykami dodatkową umowę do obowiązującego porozumienia długoterminowego. Zakłada ona, żę Qatargas zwiększy wolumen dostarczanego do Polski LNG do 2 milionów ton rocznie (tj. około 2,7 mld m sześc. gazu po regazyfikacji).

Nowa umowa z Qatargas

Nowa umowa wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r. i będzie obowiązywała do czerwca 2034 roku. Przypomnijmy, że zawarta w 2009 roku umowa na dostawy gazu z Kataru ma obowiązywać przez 20 lat, do 2034 r. Na jej podstawie Qatargas dostarcza rocznie PGNiG 1 mln ton LNG, czyli ok. 1,5 mld m sześc.

Jak poinformował operator terminalu LNG, Gaz -System niemal 4 mln m sześc. skroplonego gazu ziemnego – tyle surowca do tej pory odebrano w sumie w świnoujskim Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, licząc od pierwszej dostawy w grudniu 2015 roku.

BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki