font_preload
PL / EN
Bezpieczeństwo 29 maja, 2017 godz. 11:45   
REDAKCJA

Szatkowski: Potencjał obronny państwa należy budować w oparciu o sprzęt, ludzi i technologie

mon fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

W dniach 26 – 27 maja br. podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski wziął udział w Forum Bezpieczeństwa Globalnego GLOBSEC organizowanym w Bratysławie.

Minister Szatkowski był panelistą w sesji “Disruptive Technologies And Future Conflict: Investing In The Future Of Defence” z udziałem m.in. gen. Phillipa Breedlova, byłego Naczelnego Dowódcy Sił Sojuszniczych w Europie.

Dyskutowano na temat obecnego i przyszłego pola walki, specyfiki wojny informacyjnej i działań hybrydowych. Omówiono także przydatność i znaczenie krytycznych i przełomowych technologii w kontekście nowych wyzwań dla bezpieczeństwa.

Minister Szatkowski odniósł się także do przeprowadzonego w MON Strategicznego Przeglądu Obronnego i wniosków dotyczących rozwoju priorytetowych dla SZ RP zdolności obronnych, wskazując na konieczność budowania potencjału obronnego państwa w oparciu o zarówno konwencjonalny sprzęt wojskowy i potencjał ludzki, jak i najnowocześniejsze technologie.

Odbywające się już po raz dwunasty Forum GLOBSEC zgromadziło polityków, dyplomatów i ekspertów z całego świata. Dyskutowano o m.in. roli Europy w globalnej architekturze bezpieczeństwa, adaptacji NATO do przyszłych wyzwań oraz globalnych trendach w ekonomii i polityce. W konferencji uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda.

Ministerstwo Obrony Narodowej