font_preload
PL / EN
Bezpieczeństwo PAP 4 maja, 2017 godz. 14:15   
REDAKCJA

Szczerski: Inicjatywa Trójmorza to nowy pomysł na zwiększanie jedności europejskiej

dwnld564504370 fot. Kancelaria Prezydenta RP

Inicjatywa Trójmorza to nowy pomysł na zwiększanie jedności i spójności europejskiej – powiedział w czwartek Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski przed spotkaniem z doradcami ds. zagranicznych prezydentów państw współtworzących tę inicjatywę.

Na briefingu prasowym minister Szczerski przypomniał, że w lipcu w Polsce odbędzie się szczyt państw Trójmorza – inicjatywy, która dotyczy współpracy infrastrukturalnej państw regionu Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne.

– Inicjatywa Trójmorza to nowy pomysł na zwiększanie jedności i spójności europejskiej, to pomysł współpracy 12 państw między trzema morzami – Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym – trzema morzami środkowej Europy, bo tak definiujemy te trzy akweny (…), przez te trzy morza Europa Środkowa kontaktuje się ze światem, to są te trzy bramy na świat – powiedział Krzysztof Szczerski.

Podkreślił, że inicjatywa Trójmorza, to również „inicjatywa na rzecz współpracy regionalnej w ramach Unii Europejskiej, w ramach państw członkowskich UE, wraz z UE przy wykorzystaniu UE, jej funduszy, projektów rozwojowych, po to, żeby zacieśniać współpracę regionalną, żeby łączyć państwa naszego regionu ze sobą, żeby jednocześnie łączyć nasz region z wszystkimi pozostałymi krajami europejskimi – powiedział minister Szczerski.

Dodał, że czwartkowa dyskusja w gronie doradców prezydentów 12 państw należących do inicjatywy Trójmorza dotyczyć będzie przesłania lipcowego szczytu we Wrocławiu i jego organizacji.

– Tego, w jaki sposób powinniśmy przeprowadzać dyskusję, żeby wyszedł z tego spotkania dobry, wspólny, mocny, pozytywny komunikat o tym, że jako Europa Środkowa chcemy bardziej zjednoczonej Europy, chcemy europejskiej jedności poprzez także jedność infrastrukturalną, poprzez zasypywanie różnic rozwojowych – powiedział minister Szczerski.

Kancelaria Prezydenta RP/Polska Agencja Prasowa