font_preload
PL / EN
Bezpieczeństwo 7 lipca, 2017 godz. 7:30   
REDAKCJA

Szczerski: Obecność wojskowa USA to więcej niż gwarancje bezpieczeństwa (ROZMOWA)

szczerski Szef Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski. Fot.: KPRP

Rozmowa z szefem Kancelarii Prezydenta prof. Krzysztofem Szczerskim. – Amerykanie stoją z nami ramię w ramię dla wspólnego zobowiązania obrony kolektywnej zgodnie z tym artykułem – mówi.

BiznesAlert.pl: Panie ministrze, czy nie sprawił nam jednak zawodu prezydent Donald Trump, nie udzielając Polsce gwarancji bezpieczeństwa?

Krzysztof Szczerski: W żadnym wypadku nie można tego tak oceniać. Prezydent Stanów Zjednoczonych zrobił więcej, niż udzielenie gwarancji bezpieczeństwa. W swoim wystąpieniu na Placu Krasińskich powołał się na artykuł 5. Konstytucji USA.

Powiedział, że Amerykanie stoją z nami ramię w ramię dla wspólnego zobowiązania obrony kolektywnej zgodnie z tym artykułem. To o wiele więcej niż formalne gwarancje bezpieczeństwa. To Amerykanów zobowiązuje o wiele bardziej, mocniej.

I to zobowiązanie jest właśnie realizowane. Mamy w Polsce amerykańskie i NATO-owskie siły zbrojne. Mamy tu amerykańskich żołnierzy. A każdy z nich jest więcej wart niż formalne gwarancje bezpieczeństwa.

Jak należy oceniać przedstawioną przez prezydenta Trumpa ocenę Rosji?

W wyważony sposób zwrócił się do Rosji, aby wstrzymała swoją działalność na rzecz destabilizacji Ukrainy i innych krajów. Ale także  zaatakował, zarzucając Moskwie  agresywne I destabilizujące działania.

Rozmawiała Teresa Wójcik