Szczerski: Polityka klimatyczna nie może uderzać w gospodarkę i bezpieczeństwo energetyczne

29 października 2015, 08:44 Energetyka
Paryż

Portal EU Observer zajmujący się monitoringiem polityki europejskiej informuje o wecie prezydenta RP Andrzeja Dudy w sprawie ustawy wydłużającej obowiązywanie Protokołu z Kioto w Polsce.

Duda ogłosił weto na dzień przed wizytą w Paryżu, gdzie w grudniu odbędzie się szczyt klimatyczny COP 21 oraz dwa dni po zwycięstwie jego partii w wyborach do parlamentu. EU Observer cytuje doradcę prezydenta RP, Krzysztofa Szczerskiego, który stwierdził, że porozumienie klimatyczne w Paryżu będzie miało sens tylko wtedy, gdy nie będzie uderzało w polską i europejską gospodarkę, „na przykład poprzez obniżenie konkurencyjności lub bezpieczeństwa energetycznego”.

Zdaniem Konrada Szymańskiego, byłego posła do Parlamentu Europejskiego z partii Prawo i Sprawiedliwość, z którą kojarzony jest prezydent Andrzej Duda, to polityka klimatyczna będzie największym wyzwaniem dla Europy.

– Myślałem, że najważniejszą i najtrudniejszą sprawą będzie migracja, ale teraz widać, że to raczej będzie polityka klimatyczna – powiedział Polak agencji Bloomberg. Przypomniał on, że nawet przy wszystkich zaproponowanych mechanizmach rekompensujących Polsce straty związane z polityką klimatyczną, szkód dla polskiego sektora energetycznego nie uda się nadrobić.

Więcej: Prezydent RP zawetował Protokół z Kioto. Sygnał przed szczytem klimatycznym