Szczerski: Trójmorze wyłoni światowego lidera

9 października 2017, 12:00 Cyberprzestrzeń

– Działania rządu na rzecz cyberbezpieczeństwa mają wsparcie prezydenta. To obszar, który łączy kwestie polityczne z podstawowymi wartościami, których powinniśmy strzec – powiedział podczas otwarcia konferencji CYBERSEC 2017 w Krakowie prof. Krzysztof Szczerski, szef Kancelarii Prezydenta RP.

– Dzisiaj musimy dbać również o cyberbepzpieczeństwo proesów demokratycznych, które są narażone m.in. na brak transparentności – zwrócił uwagę prezydencki minister. Jego zdaniem cyberprzestrzeń daje możliwości ekonomiczne. – Jest to niezwykle ważne kwestia. Dzięki cyberbezpieczeństwu możemy stać się technologicznymi i biznesowymi liderami. Z Trójmorza może wypłynąć biznesowy i technologiczny lider z zakresu cyberbezpieczeństwo – powiedział prezydencki minister.

Zdaniem Szczerskiego cybebezpieczeństwo jest również ważnym i delikatnym tematem rozmów NATO-Unią Europejska. W tym kontekście odniósł się do zeszłorocznego szczytu Sojuszu w Warszawie, w którym wyznaczono mapę drogową współpracy z Brukselą w cyberprzestrzeni.

Cybersec

CYBERSEC Forum to coroczna konferencja poświęcona strategicznym aspektom cyberbezpieczeństwa w Europie. Wydarzenie stanowi platformę współpracy pomiędzy rządami, organizacjami międzynarodowymi oraz kluczowymi podmiotami sektora prywatnego. CYBERSEC Forum został wyróżniony w prestiżowym rankingu Concise Courses jako jedna z pięciu najważniejszych konferencji o cyberbezpieczeństwie w Europie. Podobnie jak w latach ubiegłych, organizator forum, Instytut Kościuszki, zaprosił do Krakowa najważniejsze osoby zajmujące się tą tematyką. Wśród prelegentów konferencji znajdują się m.in.: Melissa Hathaway – były doradca ds. cyberbezpieczeństwa w administracji George’a W. Busha oraz Baracka Obamy; Michael Chertoff – były sekretarz USA ds. bezpieczeństwa wewnętrznego; Tomasz Szatkowski – sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej; Ambasador Sorin Ducaru – zastępca Sekretarza Generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa; Marietje Schaake – członek Parlamentu Europejskiego (ALDE), założycielka i członek Digital Agenda Intergroup w PE; Ambasador Marina Kaljurand – przewodnicząca Światowej Komisji ds. Stabilności w Cyberprzestrzeni, była minister spraw zagranicznych Estonii; Jānis Sārts – dyrektor NATO Strategic Communications Centre of Excellence; Jan Neutze – dyrektor ds. polityki cyberbezpieczeństwa Microsoft EMEA; Alastair Teare – dyrektor generalny Deloitte w Europie Środkowej.