font_preload
PL / EN
Gaz 9 listopada, 2013 godz. 13:05   
REDAKCJA

Szczęśniak: Polska odzyskuje kontrolę w EuRoPol Gaz

Andrzej Szczęśniak

Mirosław Dobrut złożył rezygnację z funkcji prezesa EuRoPol Gazu,właściciela polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. Ze stanowiska zrezygnował też wiceprezes, Zdzisław Jamka. O komentarz w sprawie wczorajszego przebiegu rady nadzorczej i WZA EuRoPol Gazu poprosiliśmy Andrzeja Szczęśniaka, eksperta rynku paliw.

– Wczorajsze wydarzenia można powiązać z kwietniowym kryzysem dotyczącym budowy drugiej nitki Gazociągu Jamalskiego. Wówczas konflikt na linii rząd – przedsiębiorstwa współpracujące z Rosją, były tak potężne, że głową przypłacili za nie ówczesny Minister Skarbu Państwa, Mikołaj Budzanowski oraz prezes PGNiG, Grażyna Piotrowska – Oliwa. Rezygnacja prezesa Dobruta i wiceprezesa Jamki to kontynuacja tego procesu. Oznacza też odzyskanie bezpośredniej kontroli strony polskiej w polsko – rosyjskiej spółce EuRoPol Gaz. To sukces, zwłaszcza, że po stronie polskiej nie było zbędnych napięć, prezes Mirosław Dobrut i Zdzisław Jamka zachowali się lojalnie i nie doszło do zwykłej u nas awantury – mówi ekspert.

– Pytanie jak zachowa się strona rosyjska. Pierwszą reakcją było uniemożliwienie kontynuacji obrad Walnego Zgromadzenia co zablokowało wybór nowych członków zarządu. Czas pokaże jak Rosjanie rozegrają ten” kryzys” personalny. Na chwilę obecną sytuację oceniam raczej jako napięcie wynikające z braku konsultacji i uzgodnień niż konflikt. Wyjaśnienia możemy oczekiwać najprawdopodobniej wiosną, kiedy kończy się kadencja obecnego zarządu – ocenia nasz rozmówca.