font_preload
PL / EN
Energetyka Gaz Ropa 27 sierpnia, 2014 godz. 8:22   
REDAKCJA

Szczęśniak: Rubel na razie nie zastąpi dolara w transakcjach naftowych

Andrzej Szczęśniak

Na początku września rosyjskie ministerstwo energetyki ma przedstawić plan przejścia z rozliczeń dolarowych na ruble w transakcjach na rynku ropy i gazu ziemnego – informuje „Rzeczpospolita”.

Jak wynika z relacji dziennika, na 8 września zaplanowane jest posiedzenie rosyjskiej prezydenckiej rada ds. energetyki z udziałem samego Władimira Putina. Podczas tego spotkania resort energetyki ma zaprezentować projekt przejścia z dolarów na ruble w handlu ropą i gazem ziemnym.

Jednak jak zwraca uwagę „Rz”, eksperci sceptycznie podchodzą do rosyjskich planów. Cytowany przez dziennik Andrzej Szczęśniak, ocenia, że takim posunięciem Rosja chce zabezpieczyć się na wypadek braku dolarów, ale jak podkreśla, rubel jest obecnie zbyt słaby i nieprzewidywalny kursowo, by biznes zgodził się ponosić takie ryzyko.

Również Walerij Niestierow, analityk ze Sbierbank Investment Research uważa, że nie jest to dobre rozwiązanie. W jego ocenie wprowadzenie go w życie nie będzie po myśli rosyjskich koncernów. Takie posunięcie w ocenie ekspertów po pierwsze pozbawi koncerny zysków walutowych, a po drugie handel w rublach może doprowadzić do znacznych spadków cen rosyjskiej ropy i gazu.

Realizację planu przejścia na ruble może zablokować jeszcze jeden fakt. W większości kontraktów na dostawy ropy i gazu waluta jest ustalona i jak przyznaje pomysłodawca przejścia na ruble, prezes Rosnieftu Igor Sieczin, trudno będzie to zmienić. Jednoznaczne stanowisko ma w tej sprawie PGNiG. Cytowana przez „Rzeczpospolitą” Małgorzata Olczyk z zespołu prasowego PGNiG stwierdziła, że zmiana waluty rozliczeń nie jest obecnie rozpatrywana przez spółkę.

Źródło: Rzeczpospolita/CIRE.PL