font_preload
PL / EN
Środowisko 10 lipca, 2018 godz. 15:30   
KOMENTUJE: Agata Rzędowska

Forum Energii: Czego mamy się spodziewać po COP24?

spodek fot. Tauron

Szczyt klimatyczny COP24 zbliża się wielkimi krokami. Dla wielu organizacji to co zaprezentują w jego czasie polscy przedstawiciele władz nie jest jasne. Nie jest też jasne jaką rolę pełnić będziemy jako organizator zgromadzenia. Forum Energii, think tank działający w obszarze energetyki, postanowił przybliżyć interesariuszom zaangażowanym w proces zmian w sektorze ochrony środowiska i energetyki z czym COP24 „się je”. Opracowanie „COP24 w Katowicach: Instrukcja Obsługi” porządkuje terminologię towarzyszącą wydarzeniu, wskazuje na procesy i dialog prowadzone zanim pojawią się przedstawiciele państw i organizacji z całego świata w Katowicach.

Mamy doświadczenie – czy to nam pomoże?

– Polska jest weteranem COP24 – mówiła w czasie prezentacji opracowania Joanna Maćkowiak – Pandera stojąca na czele Forum Energii. Odpowiedzialny za redakcję materiału Paweł Mikusek dodał, że publikacja jest odpowiedzią na zgłaszane do Forum pytania organizacji pozarządowych, firm i instytucji zainteresowanych tematami około energetycznymi. Autorką jest Lidia Wojtal, ekspertka i uczestniczka poprzednich edycji COP.

Dane na wagę złota

Zdaniem Pawła Mikuska COP24 to najważniejszy COP jakiemu przewodziła Polska. Będzie to także przestrzeń do zakomunikowania zmian jakie zachodzą w polskim sektorze energetycznym. Temu poświęcona jest druga zaprezentowana 10 lipca 2018 publikacja Forum Energii pt. „Polska transformacja energetyczna 2017”. W opracowaniu znajdziemy dane dotyczące produkcji energii, surowców, zasobów i zapotrzebowania na energię.

Joanna Maćkowiak – Pandera zaznaczyła, że podstawowym problemem jaki mają organizacje chcące analizować i prognozować to brak danych. – Dane nie są łatwo dostępne, jest wiele systemów ich zbierania. To utrudnia analizy – powiedziała Maćkowiak-Pandera.

Podkreśliła też, że widać w polskiej energetyce zmiany na lepsze, ale jej zdaniem nie jest to efekt działań celowych. Spadająca rola węgla w produkcji energii i rosnące znaczenie OZE to dobre wiadomości, które zdaniem ekspertów warto zakomunikować światu. Niepokojące jest jednak to, że wzrasta import węgla. Najwięcej importujemy go z Rosji. Dobrym kierunkiem zmian zdaniem ekspertów jest zwiększenie wykorzystania gazu.

Źródło: Forum Energii

Trendy kształtujące gospodarkę

Kwestie związane z emisjami gazów cieplarnianych wciąż wymagają bardziej zdecydowanych działań. Według danych zawartych w materiale Forum Energii polski sektor energetyki pozostaje drugim największym emitentem gazów cieplarnianych w UE, ustępując tylko niemieckiemu. Podkreślano, że Polskę czeka wiele zmian zarówno w gospodarce jak i energetyce.

Wiodącymi trendami będą te związane z rozwojem elektromobilności, gospodarką o obiegu zamkniętym, program „Czyste powietrze” i udział polski w tzw. Just Transition (działania mające na celu pomoc społecznościom „dotkniętym” przez węgiel w budowaniu silnych, odpornych i zróżnicowanych nowych gospodarek). Jak powiedział zgromadzonym w czasie prezentacji przedstawicielom mediów Paweł Mikusek – Just Transition będzie bardzo często słyszanym terminem w trakcie nadchodzącego COP24, warto zatem się mu uważnie przyglądać.