Szef Polenergii: Ustawa wiatrakowa utrudni rozwój naszych projektów wiatrowych

8 lipca 2016, 09:15 Energetyka

(Rzeczpospolita/CIRE.pl)

zdjecia lotnicze wiatrakow. fot: Kacper Kowalski / aeromedia.pl

– Wejście w życie nowych przepisów odnośnie energetyki wiatrowej nie zmusza spółki Polenergia do zmian w strategii, ale będzie musiała inaczej rozkładać akcenty w swej działalności – mówi rozmowie z „Rzeczpospolitą” p.o. prezesa Polenergii, Jacek Głowacki.

Dziennik zwraca uwagę, że zmieniona ustawa o OZE oraz tzw. ustawa odległościowa dla takich spółek jak Polenergia, których działalność w dużej mierze koncentruje się na energetyce wiatrowej, oznacza spore kłopoty.

Pełniący obowiązki prezes spółki Jacek Głowacki przyznaje, że te regulacje wymuszają na spółce inne rozłożenie akcentów w prowadzonej działalności i zapowiada rozwój segmentu związanego z energetyką konwencjonalną, dystrybucją, sprzedażą i obrotem.

Według deklaracji prezesa Polenergia będzie między innymi rozwijać segment dystrybucji, czemu służą realizowane przez spółkę inwestycje. Do 2017 roku Polenergia Dystrybucja ma dostarczać energię do 16 tys. odbiorców końcowych na 46 obszarach, a planowany wolumen dystrybuowanej energii ma sięgnąć 314 GWh. Spółka chce też zwiększać przychody z obrotu i planuje, że w perspektywie 3 – 4 wolumen obrotu energii z obecnych 13 TWh wzrośnie do ok. 20 TWh.

„Rz” zapytała prezesa Głowackiego o losy projektu budowy Elektrowni Północ. Szef Polenergii przyznał, że plany w tej sprawie nie uległy zmianie, tzn. projekt jest nadal wystawiony na sprzedaż. Jednocześnie zwrócił uwagę, że uwzględnienie w ramach rynku mocy źródeł konwencjonalnych o dużych mocach zwiększy zainteresowanie inwestorów tym projektem.

Jednocześnie rozmówca dziennika zaznacza, że aukcyjny system wsparcia nie ogranicza rozwoju energetyki wiatrowej na morzu, a spółka ma w planach projekty farm na Bałtyku o łącznej mocy ok. 1,2 GW. Prezes zwraca również uwagę, że cześć projektów lądowych farm wiatrowych w portfelu spółki (ok. 260 MW) ma pozwolenia na budowę i dla nich ustawa odległościowa jest neutralna.

Według zapowiedzi prezesa, projekty te mają wziąć udział w pierwszej planowanej aukcji OZE, a cześć z nich ma być zgłoszona w aukcji razem z projektem elektrowni biomasowej na 30 MW jako projekty hybrydowe.