Szentgyorgyi: Oferta Rosatomu jest korzystna dla Węgier

21 stycznia 2014, 10:00 Atom

Podpisanie umowy międzyrządowej pomiędzy Węgrami a Rosją o współpracy w sferze technologii jądrowych, przewidujące rozbudowę elektrowni atomowej Paks z udziałem technologii rosyjskich, zdaniem ekspertów węgierskich stanie się dużym skokiem dla kraju, będzie także sprzyjać rozwojowi węgierskiej gospodarki, przemysłu i nauki.

Na ten temat wypowiadali się znani specjaliści węgierscy, którzy szczególną uwagę zwrócili na zalety współpracy z Rosatomem.

Pierwszy dyrektor elektrowni atomowej Paks József Pónya powiedział, że wyrobił sobie bardzo dobrą opinię o technologii rosyjskiej. Ponadto z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego dla Węgier ważne jest to, że zawarto właśnie umowę międzynarodową o rozbudowie elektrowni atomowej Paks, która dostarcza 40% energii elektrycznej zużywanej na Węgrzech.

József Pónya przypomniał, że zarówno Węgry, jak i inne kraje Europy odczuwają braki nośników energii, dlatego też z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa dla tych państw nie ma alternatywy dla wykorzystania energii atomowej.

Powiedział on, że rosyjska technologia jądrowa i rosyjskie bloki energetyczne posiadają największe zalety, otwierają przed węgierską energetyką atomową nowe perspektywy, nie tylko w gospodarce, lecz także w nauce. József Pónya podkreślił, że dla Węgier ważne jest także to, że miejscowe firmy mogą uczestniczyć w budowie, że powstaje 5 tys. miejsc pracy.

Zdaniem Pónya, oferta Rosatomu spełnia oczekiwania Węgier. „Budowa elektrowni atomowej nie jest tania, ale koszty eksploatacyjne i cena paliwa niskie, jeżeli bloki energetyczne będą wytwarzać energię elektryczną przez 60 lat, a kredyt preferencyjny na 30 lat czyni projekt i wytwarzaną energię elektryczną konkurencyjnymi”.

„Technologia oferowana przez Rosję ma szereg zalet w porównaniu z analogami amerykańskimi, japońskimi, francuskimi czy też koreańskimi” – to komentarz członka Akademii Inżynierów Węgierskich dr  Zsuzsa Szentgyörgyi nt. rozbudowy elektrowni atomowej Paks z rosyjskim udziałem.

Podkreśliła ona, że poza preferencyjnym finansowaniem, w ofercie Rosatomu najkorzystniejsze dla Węgier jest to, że 40% prac i usług mogą realizować firmy węgierskie. Przynajmniej połowa dostaw będzie związana z budownictwem, co zwiększa ilość miejsc pracy. Bardzo ważne, że firmy węgierskiego przemysłu maszynowego będą realizowały zamówienia na urządzenia najnowszej technologii, co sprzyja wzrostowi i poziomowi kultury produkcji. Producenci węgierscy mogą także uczestniczyć w innych projektach Państwowej Korporacji Rosatom w świecie. Nie bez znaczenia jest także to, że budowa nowych bloków energetycznych może stać się bodźcem w sferze nauki i edukacji. Szentgyörgyi przypomniała, że rosyjska technologia jądrowa przyczyniła się do rozwoju „węgierskiej szkoły jądrowej”, dzięki czemu możliwa jest praca z najnowocześniejszymi rosyjskimi blokami energetycznymi.

Materiał prasowy firmy Rosatom