Szwecja potrzebuje nowej strategii dla atomu

28 września 2018, 13:00 Alert

Szwedzki organ bezpieczeństwa jądrowego Swedish Radiation Safety Authority (SSM) zwrócił się do rządu z apelem o koordynację w skali kraju długofalowego procesu zarządzania wiedzą w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.

Elektrownia jądrowa w Cattenom. Fot. Wikipedia
Elektrownia jądrowa w Cattenom. Fot. Wikipedia

W grudniu 2016 r. SSM otrzymał zadanie od rządu dokonania przeglądu procesu zarządzania wiedzą. Badania obejmowały określenie warunków wstępnych dla utrzymania krajowych kompetencji w zakresie odpowiedzialności SSM, identyfikowanie założeń do rekrutacji personelu dla kluczowych interesariuszy, określenie źródeł finansowania badań i znalezienie sposobów współpracy w przyszłych obszarach inwestycyjnych.

Dyrektor SSM, Anneli Hällgren stwierdza: „zarysowanie rzeczywistego obrazu i przejęcie kontroli nad zarządzaniem wiedzą dla zapewnienia kompetencji w dziedzinach odnoszących się do promieniowania jest trudnym zadaniem. Wiedza w obszarze bezpieczeństwa jądrowego i ochrony przed promieniowaniem jest rozproszona wśród wielu dyscyplin naukowych”.

Badania SSM wykazują, że system zarządzania wiedzą w obszarze bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej musi być wzmocniony, aby zachował swoje dotychczasowe kompetencje i zdolności.

Aby wzmocnić system zarządzania wiedzą, SSM wskazuje na konieczność opracowania kompleksowej krajowej strategii oraz podjęcia skoordynowanych wysiłków dla osiągnięcia wyższego poziomu jego skuteczności.

SSM stwierdza również, że muszą zostać zwiększone nakłady finansowe na badania naukowe w celu utrzymania bieżącego i minimalnego poziomu wiedzy. Takie doświadczenie można nabyć jedynie poprzez wgląd i udział we wszystkich praktycznych działaniach mających związek z promieniowaniem, prowadzonych w Szwecji.

SSM wzywa także do sformalizowania interakcji między zainteresowanymi stronami w systemie oraz do centralnego finansowania badań przez rząd, aby zagwarantować utrzymanie odpowiedniego środowiska badawczego. Zagwarantowana powinna być także dostępność programów edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa jądrowego i ochrony przed promieniowaniem.

Kilka zainteresowanych stron powinno przeprowadzić działania i kampanie informacyjne w celu zachęcania i pozyskiwania studentów do udziału w programach bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej oraz, aby podejmowali pracę w tej dziedzinie.

World Nuclear News/CIRE.pl