Rzędowska: Szwedzi zachęcają do naprawiania

5 grudnia 2016, 07:30 Środowisko

KOMENTARZ

Agata Rzędowska

Redaktor BiznesAlert.pl

Szwedzki rząd ma w planach obniżenie stawki VAT na usługi naprawcze. W ten sposób chce zachęcać ludzi do naprawy sprzętów, a nie wyrzucania. Uwzględnienie tej zmiany w przyszłorocznym budżecie, ma spowodować, że Szwedzi będą chętniej korzystać z usług szewca, krawca, ślusarza czy elektronika.

Pieniądze, które zrównoważą budżet po wdrożeniu ulg, rząd planuje pozyskać z podwyższonych cen nowych sprzętów AGD. „Podatek chemiczny”, którym mają być objęte firmy produkujące substancje, które nie ulegają biodegradacji powinien pokryć brakującą w budżecie kwotę z nadwyżką. Pomysł rządzących nie powinien dziwić, w końcu w Szwecji rządzą w koalicji Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza i Partia Zielonych.

Czy sama obniżka VAT zachęci Szwedów do działania? Rząd przewidział, że może to być za mało i wraz ze zmianą podatku ma ruszyć szeroka kampania promocyjna. Wszystkie te działania mają skutecznie przyczynić się do zmniejszenia ilości elektrośmieci i pomóc odbudować rynek pracy w usługach. Dotychczas w Szwecji (podobnie jak w Polsce) wielokrotnie koszt naprawy sprzętu i wymiany na nowy był tak do siebie zbliżony, że ludzie wybierali kupno nowego produktu z gwarancją niż naprawę.

Zmiana stawki VAT na usługi rzemieślnicze pociągnie za sobą zmiany na rynku pracy, ponieważ naprawa sprzętów RTV i AGD będzie bardziej dostępna a co za tym, długofalowo, będzie szło – potrzeba będzie więcej specjalistów. Dotychczasowy podatek VAT na usługi rzemieślnicze wynosił 25% od 2017 roku ma to być 12%. Dodatkowo będzie można skorzystać z refundacji 50% kosztów naprawy sprzętu.

Partia Zielonych, której reprezentant w rządzie Per Bolund promuje takie rozwiązania, postawiła na zrównoważenie konsumpcji. Powrót do usług naprawczych czyli ograniczenia odpadów, to także nic innego jak element gospodarki układu zamkniętego. Szwecja, często dawna jako przykład kraju ludzi świadomych ekologicznie od lat pracuje nad zmianą nawyków swoich obywateli (skutecznie tym samym ogranicza emisję CO2). Dostępne usługi współdzielenia na dobre wrosły w szwedzkie miasta.

Szwedzi kilka lat temu dokonali podobnej zmiany w VAT, wtedy obniżka dotyczyła podatku od usług gastronomicznych. Jak szacują Szwedzi obniżka pozwoliła na stworzenie ponad 5000 nowych miejsc pracy. To jeden z elementów obranej przez rząd Szwecji drogi do osiągnięcia w 2020 roku najniższego bezrobocia w UE i stania się jednym z pierwszych krajów świata całkowicie niezależnych od paliw kopalnych.