font_preload
PL / EN
PAP Środowisko 17 stycznia, 2017 godz. 12:15   
REDAKCJA

Szydło: Przyjmiemy program działań antysmogowych

SzydłoBeata

Rząd zajmie się we wtorek rekomendacjami Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów ws. programu antysmogowego – poinformowała we wtorek premier Beta Szydło. Przyjmiemy harmonogram działań, który konsekwentnie będziemy wcielać w życie – powiedziała premier.

– Rekomendacje Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów wymagają przede wszystkim rozłożenia w czasie i harmonogramu. To nie jest tak, że ambitny program można zrealizować z dnia na dzień, ale ambitne programy po to się tworzy, żeby skutecznie wcielać je w życie – podkreśliła premier.

– PiS pokazało, że ambitny program, który przygotowaliśmy, skutecznie wprowadzamy w realizację (…). I dokładnie tak będzie z programem smogowym: przyjmiemy harmonogram działań, przyjmiemy program działania i konsekwentnie krok po kroku będziemy go wcielać w życie – powiedziała.

Szydło dodała, że o programie antysmogowym będzie mogła więcej powiedzieć po wtorkowym posiedzeniu rządu.

– Na pewno chcemy, żeby wskazać te kierunki, które będą (realizowane – PAP) przez rząd, również i przez samorządy, bo w tej chwili – ja przypomnę – ta dyskusja toczy się również na płaszczyźnie samorządów. Wiele samorządów już takie działania podejmuje, ale zdajemy sobie sprawę, że samorządy muszą tutaj być również wsparte przez państwo – powiedziała premier.

Pod koniec zeszłego roku rząd informował, że w resorcie energii rozpoczęły się prace nad standaryzacją jakości paliw stałych, w tym węgla. Zgodnie z projektem resortu rozwoju, od 2018 r. nie będzie można sprzedawać ani montować w Polsce kotłów na paliwa stałe, które nie będą miały najwyższej, piątej klasy parametrów emisyjnych. Nowe restrykcje będą dotyczyły kotłów o mocy nie większej niż 500 kW, czyli takich, jakie stosowane są w domowych kotłowniach.

Polska Agencja Prasowa