Szyszko: Bruksela nie ma prawa dyktować krajom kształtu energetyki

21 grudnia 2016, 14:00 Energetyka

Reforma handlu emisjami oraz gospodarka odpadami to główne tematy poruszane podczas Rady UE ds. Środowiska (ENVI), która odbyła się 19 grudnia 2016 r. w Brukseli. W posiedzeniu Rady udział wzięli prof. Jan Szyszko, minister środowiska, wiceminister Paweł Sałek, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej oraz wiceminister Sławomir Mazurek.

Reforma systemu EU ETS

Jednym z punktów Rady była reforma unijnego systemu pozwoleń na emisje CO2. Minister Szyszko podkreślił, że Polska nie może poprzeć obecnego projektu dyrektywy w zakresie wzmocnienia sygnału cenowego przez zmianę w mechanizmie stabilności rynkowej.

Fot. Ministerstwo Środowiska

„Konsekwencje takich działań powinny być poprzedzone poszerzoną debatą i analizą skutków, w szczególności budżetowych i gospodarczych. Polska sprzeciwia się jakimkolwiek interwencjom, które miałyby prowadzić do wymuszenia wzrostu cen uprawnień do emisji” – powiedział.

Podczas spotkania unijnych ministrów ds. środowiska prof. Szyszko zwrócił także uwagę, że zgodnie z unijnymi traktatami kształt systemu EU ETS powinien uwzględniać w dużym stopniu specyfikę poszczególnych państw członkowskich, w tym ich miks paliwowy, wewnętrzne okoliczności ekonomiczne i własne surowce.

„Skuteczna ochrona klimatu wymaga wspólnego globalnego wysiłku, jednak każde państwo powinno realizować dobrowolnie przyjęte zobowiązania. W szczególności nieakceptowalne jest wywieranie wpływu przez Unię Europejską na kształt miksu energetycznego poszczególnych państw członkowskich i wymaganie dekarbonizacji, bez uwzględnienia specyfiki, potencjału oraz dotychczasowych wysiłków redukcyjnych poszczególnych państw członkowskich” – dodał.

Minister Szyszko zaznaczył, że gwarantem bezpieczeństwa energetycznego Polski jest wykorzystanie własnych zasobów do produkcji energii.

„Zamierzamy w dalszym ciągu inwestować w odnawialne źródła energii, gdyż dostrzegamy tutaj potencjał do rozwoju, głównie w zakresie energii wodnej i geotermii. Nie zmienia to jednak faktu, że polskie bezpieczeństwo energetyczne zależy od węgla, który pozostaje naszym podstawowym surowcem” – dodał.

Gospodarka odpadami

Podczas posiedzenia Rady UE ds. Środowiska podkreślano, że Polska jest na etapie ostatecznego kształtowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi i dąży do takiego rozwoju gospodarki odpadami, aby stała się ona elementem gospodarki o obiegu zamkniętym, m.in. przez rozwijanie recyklingu. Zdaniem ministra Szyszko podejmowane działania na rzecz recyklingu spowodują w naturalny sposób obniżenie poziomu składowania odpadów.

Minister Szyszko podkreślił, iż Polska upatruje w gospodarce o obiegu zamkniętym szansę dla rozwoju terenów niezurbanizowanych.

„Wspólnie z samorządami jest przygotowywany program pilotażowy, który ma zadanie wzmocnić potencjał wspólnot lokalnych w zapewnieniu niezależności surowcowej, bezpieczeństwa energetycznego i wysokiej jakości żywności o naturalnie długim okresie ważności do spożycia” – powiedział.

Zrównoważony rozwój

Ministrowie odbyli również dyskusję na temat wyzwań związanych z realizacją celów zrównoważonego rozwoju i wdrażaniem Agendy 2030.

Pakiet non ETS

Uczestnicy posiedzenia Rady ENVI zapoznali się również ze stanem prac nad 2 wnioskami legislacyjnymi, które dotyczą redukcji emisji w sektorach poza ETS. Jeden to projekt rozporządzenia o wspólnym wysiłku redukcyjnym, drugi – o użytkowaniu gruntów, zmianie ich użytkowania i leśnictwie (LULUCF).

Ministerstwo Środowiska