font_preload
PL / EN
Alert Cyberprzestrzeń 3 sierpnia, 2017 godz. 9:45   
REDAKCJA

Tajne dokumenty na tablecie. Departament Obrony testuje nowy sprzęt

military Tablety trafiły już do ponad 20 urzędników (fot. seymourjohnson.af.mil)

Urzędnicy amerykańskiego Departamentu Obrony otrzymali do testów specjalne tablety, na których możliwe jest przeglądanie dokumentów oznaczonych klauzulą „tajne”. Dzięki urządzeniom wybrani pracownicy resortu będą mogli także oglądać w formie wideo materiały wywiadu – podaje serwis Engadget.com.

Pierwsza partia tabletów trafiła do urzędników w maju. Pilotażowy program ma potrwać rok.

Od 2015 roku urzędnicy mają dostęp do specjalnych smartfonów, które umożliwiają przeglądanie tajnych dokumentów. Tablety mają ułatwić korzystanie z tego rodzaju opracowań.

Urządzenia umożliwiają przesyłanie dokumentów za pośrednictwem bezpiecznej wojskowej sieci. Jeszcze do niedawna otrzymanie tego rodzaju informacji wymagało odebrania fizycznej kopii dokumentów.

Zarządzenie polem walki

Departament Obrony nie ujawnia, jakiej firmy urządzenia przystosował do własnych potrzeb

„Program jest dopiero w początkowej fazie, ale i tak zupełnie zmieni sposób pracy w ministerstwie. Nowoczesne technologie nadal będą łączyć siły z cyberbezpieczeństwem, by zapewnić odpowiedni ogląd sytuacji i stworzyć możliwą do zarządzania infrastrukturę pola walki” – napisała w oświadczeniu Leticia Parra, która odpowiada za realizację programu.

Engadget/MW