Tania ropa wyczerpuje rezerwy Rijadu

29 września 2015, 07:39 Alert

(Vzglad.ru/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński)

Rezerwy zagraniczne saudyjskiego ministerstwa finansów (SAMA) skurczyły się do ok. 73 mld dolarów w związku z zeszłorocznym spadkiem ceny ropy, utrzymaniem przez Rijad poziomu subsydiowania gospodarki oraz finansowania kampanii wojskowej w Jemenie – pisze Financial Times.

Bank centralny zwrócił się do banków krajowych z prośbą o finansowanie dla programu państwowych obligacji, które mają zrekompensować gwałtowny spadek rezerw.  

W tym miesiącu kilka funduszy zagranicznych ucierpiało z powodu nowej fali wypłat z tytułu obligacji.

– To był nasz czarny poniedziałek – powiedział jeden z menedżerów funduszu odnosząc się do dużej ilości aktywów, jakie Rijad wycofał w zeszłym tygodniu.

Fundusze latami generowały przychody z tytułu wzrostu wielkości aktywów bogatych w ropę państw Zatoki Perskiej, jednakże na chwilę obecną zostały one dotknięte spadkami cen ropy naftowej.

Według dyrektora wykonawczego ds. instrumentów rynku finansowego analitycznej spółki Insight Discovery Nigela Sillito w przeciągu ostatniego pół roku SAMA wycofało od 50 do 70 mld dolarów.

Od początku trzeciego kwartału 2014 roku rezerwy SAMA w postaci zagranicznych papierów wartościowych spadły do 71 mld dolarów.

Według pozostałych liderów sektora, SAMA jeszcze w większym stopniu wycofa się z istniejących funduszy.

W tym czasie część tych środków była wykorzystana dla finansowania deficytu. Zdaniem kierownictwa branży bank centralny dąży do ponownych inwestycji w mniej ryzykowne, bardziej ,,płynne” projekty.

Już na początku września w związku ze spadkiem cen ropy naftowej Arabia Saudyjska zapowiedziała, że zmniejszy wydatki budżetowe i wyemituje dodatkowe obligacje z tytułu deficytu.

Jeden z największych eksporterów ropy zderzył się z deficytem budżetowym po tym jak cena ropy spadała poniżej 50 dolarów za baryłkę. Według słów saudyjskiego ministra finansów dla pokrycia dziury w budżecie potrzebne są dodatkowe instrumenty oprócz wykorzystania środków z funduszu rezerw. Jego zdaniem redukcja wydatków będzie dotyczyła przynajmniej sfery edukacji, ochrony zdrowia i projektów infrastrukturalnych. W czerwcu władze wykorzystały z funduszu rezerw 82 mld dolarów pozostawiając w nim 650 mld dolarów. Oczekuje się do końca roku zmniejszy się on do 629 mld.

Zgodnie z oficjalnymi danymi Rijadu w 2015 roku deficyt budżetowy osiągnie poziom tylko 39 mld dolarów. Jednakże według oceny Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) wskaźnik ten będzie kilkukrotnie większy i wyniesie 130 mld dolarów. Arabia Saudyjska wyemitowała warte 27 mld dolarów obligacje aby częściowo uzupełnić deficyt. Do końca roku zaplanowano emisję dodatkowych obligacji.

Według danych MFW oczekiwane jest spowolnienie wzrostu gospodarczego z 3,5 procent w roku ubiegłym do 2,8 procent w tym roku oraz 2,4 procent w 2016 roku. Jednak według danych ministerstwa finansów Arabia Saudyjska z powodu zwiększenia wydobycia ropy naftowej w drugim kwartale 2015 roku wzrost gospodarczy wyniósł 3,8 procent lecz zarówno w chwili obecnej jak i w pierwszym kwartale wskaźnik ten osiągnął poziom tylko 2,4 procenta. W czerwcu Rijad wydobywał dziennie 10,6 mln baryłek dziennie. Natomiast w lipcu – 10,4 mln baryłek.

Czytaj także:

Katar kolejną ofiarą taniej ropy

Algieria to kolejna ofiara taniej ropy