font_preload
PL / EN
Alert 9 grudnia, 2015 godz. 13:30   
REDAKCJA

Tanieje węgiel dla energetyki

węgiel

(CIRE.pl/Rzeczpospolita)

W najbliższym czasie można spodziewać się dalszych spadków cen węgla w kontraktach długoterminowych kopalni z energetyką – pisze „Rzeczpospolita”.


Dziennik zwraca uwagę, że po tym jak Bogdanka podpisała w poniedziałek aneks do długoterminowej umowy na dostawy węgla do Elektrowni Połaniec, którego efektem będzie obniżenie przychodów kopalni o 5,7 proc., jej akcje we wtorek na GPW straciły na wartości prawie 10 proc.

Jednocześnie „Rz” zaznacza, że wiele wskazuje na to, iż to nie koniec złych wiadomości dla akcjonariuszy Bogdanki, bo spółkę czekają kolejne renegocjacje umów, między innymi z Energą na dostawy węgla do Elektrowni Ostrołęka, które zapewne doprowadzą do korekty w dół.

Cytowany przez dziennik Sławomir Krenczyk, rzecznik kontrolującej Bogdankę Enei podkreśla, że cała branża górnictwa węgla kamiennego musi sobie radzić z trudną sytuacją na rynku.

„Rzeczpospolita” zwraca też uwagę, że swoje kontrakty na zakup węgla negocjuje też Tauron, a przypadku umowy PGE z Kompanią Węglową, która dostarcza największej grupie energetycznej w Polsce 70 proc. węgla kamiennego, obowiązuje formuła cenowa oparta o indeksy cenowe na rynkach krajowych i zagranicznych oraz cenie energii elektrycznej.

Jak pisze dziennik, według Artura Iwańskiego z DM PKO BP, na przyszły rok należy spodziewać się 5-proc. spadku cen węgla.