font_preload
PL / EN
Atom Energetyka PAP 7 września, 2017 godz. 6:45   

Tchórzewski: Budowa elektrowni jądrowej to koszt ok. 75 mld zł. Stać nas na to

tchorzewski fot. Ministerstwo Energii

Gdyby decyzja o budowie elektrowni jądrowej zapadła w tym roku, to uruchomienie pierwszego bloku miałoby miejsce w okolicach 2029 albo i 2030 r.; koszt całej elektrowni to ok. 75 mld zł – powiedział PAP minister energii Krzysztof Tchórzewski.

„Polskę stać na tę inwestycję” – dodał.

„Mogę już zapewnić, że w Polsce istnieją możliwości uruchomienia takiej inwestycji, dlatego że inwestycje jądrowe są inwestycjami finansowymi w długim terminie” – powiedział PAP minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Jak podkreślił: „jeżeli w tym roku zapadłaby decyzja, że budujemy elektrownię jądrową, to jej uruchomienie miałoby miejsce gdzieś w roku 2029 albo nawet 2030. A więc jest to przedział 10-letni albo ponad 10-letni”.

Minister tłumaczył, że w przypadku elektrowni składającej się z trzech bloków, to byłyby one budowane kolejno. Budowa drugiego zaczęłaby się po pięciu latach od początku budowy pierwszego, a trzeciego – po kolejnych pięciu latach.

„Czyli finał rozliczenia takiej elektrowni to jest rok 2040 lub 2042-43. Patrząc z takiego punktu widzenia nasze przedsiębiorstwa i w ogóle z punktu widzenia finansowego polskiego, stać nas na to, żeby taką budowę pociągnąć” – przekonywał Tchórzewski.

Jak mówił, całość kosztów budowy jednego bloku to kwota około 23-25 mld złotych.

„Do roku 2043 jest potrzeba wygenerowania ok. 75 mld złotych” – stwierdził minister, odnosząc się całości kosztów trzech bloków elektrowni. „To jest możliwe do zrealizowania, Polskę stać na tę inwestycję” – dodał.

Minister powiedział, że wyklucza możliwość zastosowania tzw. kontraktu różnicowego, czyli zatwierdzonego przez KE mechanizmu, który ma sfinansować spłatę długu przy budowie elektrowni Hinkley Point C w Wlk. Brytanii. Jego zdaniem, okres spłaty zadłużenia w kontrakcie różnicowym, jest z punktu widzenia taki wielkiej inwestycji zbyt krótki.

„Należy dążyć do tego, żeby taka elektrownia była budowana w systemie finansowania przedsiębiorstw, a nie finansowania inwestycji, czyli przy użyciu tzw. finansowania na bilans”- tłumaczył Tchórzewski.

„Myślę, że jesteśmy w stanie taki mechanizm w Polsce uruchomić. I jesteśmy bliscy, żeby taką inwestycję uzasadnić. Ale dziś konkretnie powiedzieć +kto+ i +za ile+ nie jestem jeszcze w stanie” – dodał minister.

Polska Agencja Prasowa