Tchórzewski: Kompania Węglowa jest w procesie likwidacji

7 listopada 2016, 07:30 Energetyka

Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego  definiuje też zasady działania Kompanii Węglowej – spółki, której kopalnie zostały z początkiem maja przekazane do Polskiej Grupy Górniczej (PGG), ale która nadal ma nieprodukcyjny majątek m.in. w postaci spółek zależnych czy nieruchomości. Start Polskiej Grupy Górniczej 1 maja 2016 r. to także symboliczny koniec Kompanii  Węglowej.

Jak wiadomo PGG nie przejęła jednak nieprodukcyjnych spółek zależnych Kompanii. Realnie Kompania więc jeszcze musi jakiś czas istnieć. Jaki jest jej obecny stan – zapytali ministra energii posłowie Platformy Obywatelskiej Paweł Bańkowski i Krzysztof Gadowski ( interpelacja 520006, 25 lipca 2016r.). Po zakończeniu letniej przerwy w pracy parlamentu posłom odpowiedzi  udzielił minister energii Krzysztof Tchórzewski ( 31.sierpnia)

fot. Ministerstwo Energii

– Od 1 maja 2016 r. Kompania Węglowa S.A. nie prowadzi już działalności polegającej na wydobywaniu węgla. – wyjaśnił posłom minister – W Grupie Kapitałowej Kompanii Węglowej znajduje się aktualnie 11 spółek zależnych i zakladów Jednostki te nie prowadzą wydobycia węgla. W spółce dominującej pracuje obecnie 165 osób, z czego najwięcej zatrudnionych jest  w Zakładzie Zagospodarowania Mienia. W całej zaś Grupie Kapitałowej  KW zatrudnionych jest ok. 3 755 osób.

Na pytanie o obecną strukturę KW i efekty jej funkcjonowania Krzysztof Tchórzewski odpowiedział, że  KW S.A. w obecnej formie funkcjonuje od niespełna czterech miesięcy. Jest to okres zbyt krótki, aby efekty restrukturyzacji były widoczne.  Restrukturyzacji wymagają także spółki zależne należące do Grupy Kapitałowej Kompanii Węglowej. Z tego względu w Radach Nadzorczych spółek zależnych zasiadają kompetentne osoby – często pracownicy KW S.A. – gwarantujące właściwy nadzór nad ich funkcjonowaniem i stopniową realizację postawionych celów.

Posłowie prosili o wyjaśnienie dlaczego sprawami likwidacji szkód górniczych nie może zajmować się Spółka Restrukturyzacji Kopalń z siedzibą w Bytomiu.

–  Zgodnie z przepisami Ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. może przejąć zobowiązania z tytułu szkód spowodowanych ruchem zakładu górniczego tylko w przypadku nieodpłatnego nabycia (w trybie określonym w ustawie) kopalni, zakładu górniczego lub jego oznaczonej części (w takim przypadku przejęcie zobowiązań następuje z dniem nabycia). Wobec powyższego nie ma prawnej możliwości przejęcia przez SRK S.A. odpowiedzialności za szkody górnicze spowodowane ruchem zakładów górniczych znajdujących się obecnie w strukturze PGG – odpowiedział minister energii.

Kolejną  sprawą, którą poruszyli posłowie PO była wysokość kwoty przeznaczanej  na funkcjonowanie Kompanii Węglowej, w tym na wynagrodzenia dla członków Zarządu? Jak przedstawia się szczegółowy plan finansowy Kompanii Węglowej m.in. w tym wydatki na koszty Zarządu KW, koszty utrzymywania siedziby Spółki i pozostałych budynków, koszty funkcjonowania administracji, koszty administrowania majątku, koszty związane z wypłatą odszkodowań w ramach szkód górniczych.

Minister odnośnie tej sprawy stwierdził, że  Zarządy i Rady Nadzorcze spółek zależnych, a także Zarząd Kompanii Węglowej, otrzymują niniejsze wynagrodzenia niż w poprzednich latach, pomimo trudniejszej sytuacji tychże spółek i związaną z nią ilością zadań oraz pracą pod presją czasu. Także koszty funkcjonowania KW S.A. z racji zmniejszenia zakresu działalności i  liczby pracowników są znacząco niższe, niż w poprzedniej strukturze organizacyjnej. Będą one nadal stopniowo maleć w miarę postępu prac restrukturyzacyjnych. – Jednocześnie uprzejmie informuję, dodał szef resortu energii – że plan finansowy KW S.A., jak też inne nie podlegające publikacji z mocy prawa dokumenty Spółki, stanowią tajemnicę przedsiębiorcy i nie mogą być publikowane bez jej zgody. Zaprezentowanie takich danych mogłoby spowodować szkodę dla Spółki, zwłaszcza w perspektywie czekającego ją zadania ulokowania szeregu aktywów na rynku, i znacząco utrudnić realizację stawianych przed nią zadań –

– Czy istnieją – a jeżeli tak, to jakie – przeszkody formalne, aby Zakład Zagospodarowania Mienia, który zatrudnia 170 osób i zajmuje się m.in. archiwami kopalń i sprawami emerytalnymi, nie został przejęty do struktur Spółki Restrukturyzacji Kopalń – interesowali się posłowie Paweł Bańkowski i Krzysztof Gadowski.

– Od 1 maja 2016 r.  do najważniejszych zadań  Kompanii Węglowej należy obecnie zagospodarowanie pozostałego majątku po tej spółce  oraz zarządzanie nieprodukującym spółkami zależnymi. To zadanie realizuje w ramach KW S.A. właśnie Zakład Zagospodarowania Mienia – jest to jego najważniejsze zadanie, co nie wyklucza wykonywania innych prac tej jednostki. Z powyższych względów Zakład nie będzie przenoszony do SRK S.A. – podkreślił minister Tchórzewski.