Tchórzewski: Do końca roku restrukturyzacja górnictwa zostanie zakończona

26 stycznia 2017, 17:15 Energetyka

Resort energii zakłada, że do końca roku zakończony zostanie proces restrukturyzacji górnictwa, a od przyszłego roku branża zacznie się rozwijać – poinformował minister Krzysztof Tchórzewski. Programowi budowy nowych mocy wytwórczych w energetyce służyć mają rynek mocy i zgoda MF na niższe dywidendy.

Kopalnia Wieczorek / fot. WikiMedia Commons

„Do końca tego roku chcemy organizacyjnie i finansowo zakończyć restrukturyzację, tak by w przyszłym roku górnictwo przystąpiło nie tylko do konsolidacji rynku, ale i działań rozwojowych. Sprawy związane z restrukturyzacją i zmniejszaniem wydobycia będą musiały zostać zakończone” – powiedział minister energii na czwartkowej konferencji.

Dodał, że wydobycie znajdzie się na optymalnym poziomie i będą musiały powstać nowe miejsca wydobywcze.

Tchórzewski poinformował, że przy Bogdance planowane jest wybudowanie elektrowni w technologii zgazowania węgla.

„Rozpoczynamy pewien pilotaż z wykorzystaniem polskiej nauki. Chcemy, by polscy naukowcy przeprowadzili i zaprojektowali pierwszą w Europie elektrownię z technologii, czystego węgla, zgazowania węgla, która będzie budowana jako pierwsza przy kopalni Bogdanka. Chcemy udowodnić, że emisyjne problemy mogą być pokonane, korzystając z węgla kamiennego” – powiedział.

Powtórzył, że realizowany jest w Polsce duży program budowy nowych źródeł wytwarzania energii.

„Stąd przygotowany jest projekt ustawy o rynku mocy, który pomoże sfinansować (inwestycje – przyp. PAP). Z drugiej strony, jest przychylność ministra finansów, by były mniejsze wypłaty dywidend, stąd środki finansowe zapewniają nam możliwość podjęcia dużego programu inwestycyjnego” – powiedział minister.

Wśród planów na przyszłość minister wymienił m.in. program rozwoju elektromobilności.

„Jeśli popatrzymy w przyszłość, to chciałbym podkreślić, że stworzymy warunki ku temu, by Polacy mogli uczestniczyć w ochronie środowiska poprzez korzystanie z bardzo taniego ogrzewania w porze nocnej i doprowadzimy do tego, że nie będzie brakowało prądu. Energetyka poradzi sobie z wyzwaniami, które ją czekają” – powiedział Tchórzews

Nie ma planów, by państwowy podmiot kupował akcje spółek energetyczno-paliwowych

Nie ma planów, by jakiś państwowy podmiot kupował akcje spółek energetyczno-paliwowych – poinformował Krzysztof Tchórzewski.

„W tej chwili ani nie widać takich potrzeb, ani nie ma takich zamiarów” – powiedział Tchórzewski, pytany, czy są plany, by jakiś publiczny podmiot kupował akcje spółek paliwowo-energetycznych, na wzór transakcji PERN.

W ubiegłym tygodniu resort energii poinformował, że PERN kupił od sierpnia 2016 r. 4,9 proc. akcji PKN Orlen za ok. 1,5 mld zł. Jak podano, zarząd PERN-u, biorąc pod uwagę istotną rolę spółki w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju i uwzględniając stabilną sytuację finansową grupy, postanowił wpisać się w program konsolidacji aktywów paliwowo-energetycznych.

Polska Agencja Prasowa