Tchórzewski: Polska potrzebuje atomu dla bezpieczeństwa i klimatu

22 stycznia 2019, 09:33 Atom

Energetyka jądrowa to rozwiązanie przyszłościowe ze względu na dostępne nowoczesne technologie. Ma ona przyszłość na świecie i w Polsce. Chciałbym móc doczekać otworzenia pierwszej elektrowni w Polsce – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski na konferencji prasowej poświęconej prezentacji raportu Massachussets Institute of Technology (MIT) o przyszłości energetyki jądrowej.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. BiznesAlert.pl
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. BiznesAlert.pl

Atom w polityce energetycznej

Minister zauważył, że prezentacja raportu jest istotna z punktu widzenia polityki energetycznej Polski do roku 2040. – W ramach tego dokumentu przewidzieliśmy wdrożenie energetyki jądrowej w Polsce, by wpasować się w oczekiwania i wypełnienie ustaleń co do emisyjności i bezpieczeństwa sektora energetycznego w Unii Europejskiej – powiedział.

Tchórzewski przypomniał, że system wdrażania źródeł odnawialnych jest związany również z zapewnieniem bezpieczeństwa przez energetykę konwencjonalną. – Energetyka jądrowa pomaga wypełniać cele bezpieczeństwa i emisyjności. Elektrownia Ostrołęka jest ostatnią elektrownią węglową, a walka o klimat jest na świecie traktowana coraz bardziej poważnie. Bez renesansu energetyki jądrowej wyzwania te nie są możliwe do realizacji – mówił.

Minister powiedział, że powrót do tego rodzaju energii widoczny jest także po ilości budowanych obecnie elektrowni jądrowych. – Patrząc na naszą sytuację, jeżeli chcemy zastąpić stare elektrownie węglowe, około 3-4 GW mocy, których nie da się już zmodernizować, musimy dokonać szybkiego wyboru. Według polityki energetycznej Polski do roku 2040 pierwszy blok jądrowy ma być w Polsce uruchomiony do 2033 roku. Na aktualizację polskiego programu jądrowego trzeba jeszcze poczekać. 15 stycznia spłynęły uwagi, które będą teraz rozpatrywane – mówił Tchórzewski.

Przypomniał on, że istotny jest też rozwój sektora naukowego i badawczego. – Nie zaczynamy od zera, mamy od czego startować. Energetyka jądrowa to rozwiązanie przyszłościowe ze względu na dostępne nowoczesne technologie. Ma ona przyszłość na świecie i w Polsce. Chciałbym móc doczekać otworzenia pierwszej elektrowni w Polsce – zakończył swoją wypowiedź.

BiznesAlert.pl