Tchórzewski: Do połowy 2017 roku nowy model finansowania energetyki jądrowej

30 stycznia 2017, 09:26 Atom

Konferencję „Promieniujemy na całą gospodarkę. Polski przemysł dla elektrowni jądrowej” otworzył minister energii Krzysztof Tchórzewski, który był gospodarzem wydarzenia. Zapowiedział rozstrzygnięcie losu energetyki jądrowej w naszym kraju do połowy tego roku.

fot. Ministerstwo Energii

– Dzisiejsze spotkanie zorganizowaliśmy także po to, aby pokazać Polakom, że nasza gospodarka nie jest obojętna, jeśli chodzi o technologie jądrowe. Istnieje grupa przedsiębiorców, którzy zajmują się tymi technologiami i współuczestniczą w działaniach związanych z ich wdrażaniem w życie w sferze przemysłowej. To około 300 przedsiębiorców, których w ramach analizy życia gospodarczego nie do końca było widać. Dzisiejsze spotkanie to dla Was (przedsiębiorców – przyp. red.) to okazja, byście mogli się mocniej przedstawić – powiedział minister.

– Decyzja o tym czy budować energetykę jądrową w Polsce czy nie zbliża się. Rada ministrów wyznaczyła mi termin. Właściwie do końca półrocza, a będę się starał to zrobić do pierwszego kwartału 2017 roku przedstawić założenia nowego modelu finansowania energetyki jądrowej – zapowiedział minister Tchórzewski. – Tak jak i w społeczeństwie, tak w naszym rządzie zdania są podzielone.

– Mimo, że stoimy na stanowisku, że filarem jest energetyka węglowa, to winni jesteśmy przyszłym pokoleniom przedstawienie alternatywy – powiedział minister. – Te rozstrzygnięcia mają skalę cywilizacyjną.

„Polskie firmy rozwijają sektor jądrowy”

Energetyka jądrowa jest mało awaryjna i zapewnia ciągłość dostaw. Musimy jednak znaleźć odpowiedni model finansowania dla projektu budowy elektrowni atomowej – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

– Nasza gospodarka nie jest obojętna na energetykę jądrową. W Polsce mamy ok. 300 przedsiębiorców powiązanych z tym sektorem. To potencjał, którego nie można ignorować – mówił minister Tchórzewski. Jego zdaniem budowa elektrowni atomowej w Polsce musi być przede wszystkim przedsięwzięciem biznesowym. – Inwestorzy, którzy będą chcieli wejść w ten projekt muszą mieć świadomość opłacalności tej inwestycji – ocenił.

Podkreślił, że uzupełnienie energetyki konwencjonalnej energetyką atomową leży w interesie Polski. – Chodzi przede wszystkim o emisję. Dzięki technologii jądrowej, możemy skutecznie z nią walczyć, zapewniając jednocześnie pewność zasilania w energię elektryczną gospodarstw domowych. – mówił. – Za realizacją projektu przemawia również mniejsza awaryjność tej technologii – dodał.

Minister energii zwrócił również uwagę na wyliczenia Międzynarodowej Agencji Energetyki. Wskazują one, że w najbliższym czasie będziemy potrzebowali 40 proc. nadwyżki zainstalowanej mocy nad bieżącymi potrzebami, jeśli energetyka w Europie będzie zmierzała w kierunku energetyki odnawialnej. – Dzięki stabilności i pewności dostaw, energetyka atomowa przyczynia się do stabilizacji systemu energetycznego – podkreślił.

W spotkaniu uczestniczyli wiceministrowie energii Andrzej Piotrowski oraz Grzegorz Tobiszowski, a także wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Jakóbik: Polonizacja programu jądrowego

AKTUALIZACJA: godz. 10:30, 31.01.2017

BiznesAlert.pl/Ministerstwo Energii