font_preload
PL / EN
Energetyka PAP Węgiel 7 września, 2016 godz. 6:00   

Tchórzewski: Na przełomie roku decyzje o budowie elektrowni w technologii czystego węgla

tchórzewski

Na przełomie roku zapadną decyzje o budowie dwóch elektrowni węglowych w Polsce w najbardziej nowoczesnej technologii na świecie – w technologii czystego węgla. Jedna z nich mogłaby powstać w elektrowni Dolna Odra – powiedział we wtorek w Krynicy minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Co do drugiej lokalizacji nie ma jeszcze pewności, choć – jak powiedział minister – wiele wskazuje na to, że mogłoby być to sąsiedztwo kopalni Bogdanka.

Szef resortu powiedział, że polska energetyka będzie szła w kierunku budowy elektrowni węglowych, opartych na technologii czystego węgla. – Jesteśmy na etapie wyboru technologii, bo jest ich kilka. Myślę, że przeważy technologia zgazowania. Unikniemy w ten sposób zarzutów klimatycznych – dodał.

Jak mówił, za lokalizacją nowego przedsięwzięcia w elektrowni Dolna Odra przemawia fakt, że działające tam bloki – ze względu na ich zużycie trzeba będzie „odstawiać” od 2020 do 2025 r.
Tchórzewski powiedział też, że najpóźniej do końca br. powinien się rozpocząć przetarg na budowę bloku w elektrowni Ostrołęka.

Na początku lipca br. Tchórzewski informował, że za półtora roku ma ruszyć budowa nowego bloku 1000 MW. Jak dodał – inwestycja ta warta jest ” nie mniej” niż 5,5 mld zł.

Tchórzewski mówił we wtorek, że decyzje o kolejnych inwestycjach w energetykę powinny zapadać w 2017 i 2018 r. W sumie program budowy polskiej energetyki – jak podkreślił – rozłożony w czasie ma kosztować ok 40 mld zł.

Polska Agencja Prasowa