font_preload
PL / EN
Energetyka Gaz PAP Węgiel 8 listopada, 2018 godz. 8:45   

Tchórzewski: Przyjazd Perry’ego to sygnał dużego zainteresowania USA polską energetyką

Minister Energii,Krzysztof Tchórzewski, Fot. Ministerstwo Energii , Źródło: Twitter Minister Energii,Krzysztof Tchórzewski, Fot. Ministerstwo Energii , Źródło: Twitter

Przyjazd sekretarza ds. energii USA Ricka Perry’ego to sygnał dużego zainteresowania Stanów Zjednoczonych sektorem energetyki w Polsce, a także okazja do rozwijania współpracy energetycznej – mówi PAP minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Perry w tym tygodniu odwiedza szereg krajów Europy-Środkowo Wschodniej: Polskę, Ukrainę, Węgry i Czechy – w celu, jak deklaruje Departament Energii (DoE) – wzmacniania partnerstwa w sektorze energii z poszczególnymi państwami regionu. Bieżąca polityka Stanów Zjednoczonych zakłada zmniejszenie zależności energetycznej regionu od Rosji na rzecz dostaw surowców energetycznych – przede wszystkim gazu, ale i węgla z USA. Według DoE, wszystko to w ramach „wysiłków administracji Donalda Trumpa, by rozwijać eksport surowców energetycznych z Ameryki”.

Sekretarz energii USA Rick Perry i minister energii Krzysztof Tchórzewski podpiszą w czwartek w Warszawie deklarację o wzmocnionej współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.

„Przyjazd sekretarza ds. energii USA Ricka Perry’ego jest to dla nas sygnał dużego zainteresowania sektorem energetycznym w Polsce i współpracą energetyczną, która cały czas istnieje” – powiedział Tchórzewski.

Jak dodał, ponadto Polska otwiera się na dyskusję z USA o programie jądrowym. „Jest to związane z szerokim spojrzeniem na nasze potrzeby – o czym już wielokrotnie mówiłem. Wypełnienie zobowiązań Polski, że w związku z utrzymaniem energetyki węglowej i w kontekście polityki UE dotyczącej redukcji emisji CO2, będziemy zmniejszali emisję poprzez bezemisyjną energetykę jądrową” – tłumaczy minister energii.

Jak mówił minister, kolejną płaszczyzną rozmów są kwestie związane z cyberbezpieczeństwem „w szerokim zakresie rozumiane”. „Ten obszar, szczególnie w sektorze energetycznym powinien być dla nas szczególnie ważny, dlatego tak istotne jest, żeby w tej dziedzinie współpracować” – wyjaśnił.

„I trzecia sprawa – dla nas bardzo istotna – to sprawy związane z kontynuacją tego dialogu, który już mamy, czyli uczestnictwa w szeregu realizacji inwestycji partnerów amerykańskich. To też jest ważne, żeby porozwiązywać różnego typu kwestie z tym związane” – powiedział.

Jak podkreślił szef resortu energii, wizyta amerykańskiego sekretarza, to „bardzo ważny dialog gospodarczy, który z mego punktu widzenia dobrze rokuje na przyszłość”.

W czasie podróży sekretarz Perry ma rozmawiać z przedstawicielami rządów regionu o cyberbezpieczeństwie, rozwoju energetyki jądrowej, bezpieczeństwie gazowym regionu, eksporcie amerykańskiego LNG i węgla. Sekretarz energii USA ma się też spotkać z przedstawicielami polskiego sektora energetycznego. Ponadto na Ukrainie Perry ma odwiedzić elektrownię węglową w Trypolu pod Kijowem. Właściciel – spółka Ukrenergo – od lata 2018 r. jest odbiorcą węgla z USA. Jak podkreślił, Departament energii to „rezultat wysiłków administracji Donalda Trumpa, by rozwijać eksport surowców energetycznych z Ameryki”.

W Polsce amerykański sekretarz spotka się również m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą oraz z premierem Mateuszem Morawieckim.

Polska Agencja Prasowa