font_preload
PL / EN
Energetyka Energia elektryczna Węgiel 30 czerwca, 2016 godz. 15:15   
REDAKCJA

Tchórzewski: Rozpoczynamy dyskusję o rynku mocy, by urentownić bloki węglowe

tchórzewski

– Nowy blok energetyczny Elektrowni Turów zastąpi jednostki starszej generacji. Odbudowa mocy to kluczowy element działań podejmowanych przez Ministerstwo Energii. W celu zapewnienia sprawnej modernizacji i inwestycji w nowe moce wytwórcze na początku lipca zaczynamy konsultacje ze środowiskami energetycznymi w zakresie rozwiązań związanych z rynkiem mocy – podkreślił minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas uroczystości związanych z wmurowaniem kamienia węgielnego pod budowę nowego bloku energetycznego w Elektrowni Turów w Bogatyni. Uroczystość odbyła się 29 czerwca 2016 r.

Minister Tchórzewski zwrócił uwagę, że budowana nowego bloku energetycznego w Elektrowni Turów o mocy 450 MN netto to nie jedyna nowoczesna inwestycja realizowana w elektrowni. – Do eksploatacji oddajemy dzisiaj również Instalację Odsiarczania Spali (IOS) a w planach inwestycyjnych jest modernizacja innych bloków. Inwestycje te pozwolą elektrowni produkować energię w sposób przyjazny dla środowiska – dodał.

Szef resortu energii podkreślił również znaczenie budowy nowego bloku dla społeczności lokalnej. – Energii elektrycznej wyprodukowanej w nowym bloku wystarczy dla zaspokojenia potrzeb ok 1 mln gospodarstw domowych. Inwestycja przyczyni się również do rozwoju regionu – zaznaczył minister Tchórzewski.

W trakcie uroczystości oddano również do użytku Instalację Odsiarczania Spalin (IOS) dla bloków 4-6. W planie inwestycyjnym PGE jest również kompleksowa modernizacja bloków 1-3. W tym kontekście minister Tchórzewski zwrócił uwagę na zagadnienia środowiskowe. – Wykorzystanie instalacji obniży emisje SO2 oraz pyłów do atmosfery. Jest to niezwykle istotne w procesie modernizacji polskiej energetyki, która bazuje na węglu. Pokazuje to, że przywiązujemy do ochrony środowiska bardzo duże znaczenie – podkreślił.

Prezes PGE Polskie Grupy Energetycznej Henryk Baranowski zwrócił uwagę na kwestie techniczne związane z inwestycją w nowy blok energetyczny o mocy ok. 450 MW netto. – Zastąpi on wycofane z eksploatacji jednostki starszej generacji (bloki nr 8, 9, 10) o łącznej mocy zainstalowanej ok. 600 MW. Po jego uruchomieniu moc Elektrowni Turów wynosić będzie około 2 000 MW- podkreślił. Dodał także, że budowa kosztować będzie ok. 4 mld zł, a nowy blok spełni wymagania środowiskowe wynikające z przepisów krajowych i unijnych.

O konieczności wyboru między tanią, bezpieczną, a niskoemisyjną energetyką zespołu Instytutu Jagiellońskiego pisał w najnowszym raporcie pt. „Jaka energia będzie napędzać polską gospodarkę”. Postawiono tam tezę, że w celu obrony energetyki węglowej Polska będzie musiała iść na starcie z polityką klimatyczną Unii Europejskiej, szukać możliwości uzyskania wyłączeń spod jej reżimu lub liczyć się z karami finansowymi za jej nieprzestrzeganie. Niezależnie od wyboru drogi konieczna będzie głęboka reforma sektora węglowego oraz wprowadzenie wspomnianego rynku mocy, co zagwarantuje stabilne dostawy energii z polskich bloków.

Źródło: Ministerstwo Energii