font_preload
PL / EN
Alert 18 kwietnia, 2018 godz. 13:30   
REDAKCJA

Magazyn energii Tesli na farmie wiatrowej BP

oze energetyka energia odnawialna wiatrak

Tesla dostarczy system magazynowania energii, który zostanie zainstalowany na farmie wiatrowej Titan 1 należącej do BP w Stanach Zjednoczonych. Instalacja zostanie przeprowadzona w drugiej połowie 2018 roku.

Tesla dostarczy magazyn energii o mocy 212 kW i pojemności 840 kWh, który zostanie zintegrowany z farmą wiatrową BP – Titan 1. Magazyn będzie wykorzystywany do zarządzania potrzebami własnymi turbin wiatrowych w okresach, w których wiatr jest zbyt słaby, aby produkować energię. Instalacja umożliwi więc magazynowanie energii elektrycznej podczas fazy generowania energii, a następnie wykorzystywanie jej w miarę potrzeb.

Pilotażowa inwestycja ma na celu przetestowanie efektywności systemu magazynowania energii zintegrowanego z turbinami wiatrowymi oraz pomoc w przyszłych inwestycjach. Projekt wpisuje się w szerszą strategię BP, zgodnie z którą firma przeznacza pół miliarda dolarów (ok. 1,7 miliarda zł) rocznie w technologie niskoemisyjne.

Farma wiatrowa Titan 1 jest zlokalizowana w Hand County w Dakocie Południowej (USA) i jest w całości zarządzana przez firmę BP Wind Energy (BPWE). Składa się z 10 turbin wiatrowych o łącznej mocy 25 MW. Dostarczana energia jest w stanie zasilić ok. 6 700 domów rocznie. Oprócz Titan 1 BPWE zarządza bezpośrednio jeszcze 12 farmami wiatrowymi w Stanach Zjednoczonych. Łączna moc zainstalowana wszystkich farm to ok. 2 260 MW.

BP nie jest jedynym przedsiębiorstwem naftowym, które przeznaczyło środki na technologię magazynowania energii. Przykładowo Statoil zainwestował w system magazynowania energii Batwind, który zostanie wykorzystany w Hywind – farmie wiatrowej typu offshore, zlokalizowanej przy wybrzeżu Szkocji. Magazyn o mocy 1 MW i pojemności 1,3 MWh dostarczy firma Younicos. Batwind będzie wykorzystywany do optymalizowania funkcjonowania całego systemu farmy oraz zmniejszania negatywnego wpływu przerw w produkcji energii na sieć elektroenergetyczną.

BP/Reuters/Statoil/Martyna Lis