font_preload
PL / EN
Alert 23 marca, 2019 godz. 7:00   
REDAKCJA

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia | #12

Top Tygodnia

Polecamy Państwu zastawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (18.03-22.03.2019).

1. Perzyński: Jeden Pas i Jedna Droga. Xi Jinping to nie Święty Mikołaj

Prezydent Chin Xi Jinping podczas wizyty w Astanie w 2013 roku przedstawił nową koncepcję Nowego Jedwabnego Szlaku (często nazywana Inicjatywą Jednego Pasa i Jednej Drogi), która zakłada wielomiliardowe inwestycje w rozwój infrastruktury. Poprzez sieci kolejowej Europa i Chiny będą mogły ożywić ze sobą kontakty handlowe, a to z kolei przyniesie korzyść dla wszystkich krajów uczestniczących w inicjatywie. Skala projektu jest olbrzymia. Do tej pory zgłosiło się 70 krajów, które wytwarzają 1/3 światowego PKB. W czasach powszechnej globalizacji inicjatywa ma na celu zaciśnięcie współpracy gospodarczej, ale także znacząco podwyższy znaczenie Chin na arenie międzynarodowej – pisze Jacek Perzyński, współpracownik BiznesAlert.pl.

2. Jakóbik: Czy Polska namówi Niemcy do fuzji Orlen-Lotos?

Rusza Polsko-Niemieckie Forum Gospodarcze w Berlinie. To okazja do rozmów o energetyce, ale i o wielkiej fuzji PKN Orlen z Grupą Lotos – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

3. Jakóbik: Ukrainie grozi powrót do przeszłości

Prezes ukraińskiego Naftogazu powiedział, że rosyjski Gazprom oficjalnie poinformował, że wstrzyma dostawy gazu przez Ukrainę od 1 stycznia 2020 roku. To prawdopodobnie wstęp do negocjacji na wschodnią modłę i czynnik mający destabilizować Kijów przed wyborami prezydenckimi. Chaos może zniechęcać inwestorów jak PGNiG – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

4. Wróbel: Co dalej z cenami emisji CO2?

– Obecna sytuacja na rynku uprawnień do emisji CO2 stoi pod znakiem kilku wydarzeń, które w istotny sposób mogą wpłynąć na funkcjonowanie systemu ETS i ceny uprawnień EUA. Uruchomiony na początku roku mechanizm rezerwy stabilizacji rynku (MSR), kwestia brexitu i przyszłości Brytyjczyków w ETS oraz decyzja Niemców o rezygnacji wytwarzania energii z węgla do 2038 roku. Warto przyjrzeć się bliżej tym tematom, gdyż konsekwencje będą wpływać na kondycję m.in. energetyki i ceny energii w Polsce – pisze Paweł Wróbel, były dyrektor PKEE w Brukseli, założyciel i szef „Gate Brussels”.

5. Stępiński: Pięć lat po aneksji Krymu Europa nie może spać spokojnie

Pięć lat temu Rosja nielegalnie anektowała należący do Ukrainy półwysep krymski, z postulatów Majdanu, niewiele udało się zrealizować, a konsekwencje decyzji Władimira Putina ponoszą ukraińska gospodarka i społeczeństwo. Dlatego też Moskwa cały czas stanowi zagrożenie dla Europy, a zwłaszcza dla niezależności Kijowa – pisze Piotr Stępiński, redaktor BiznesAlert.pl.