TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia | #9

2 marca 2019, 07:30 Alert

Polecamy Państwu zastawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (25.02-01.03.2019).

1. Jakóbik: Ukraina może targować się z Polską do czasu

W tym tygodniu odbyło się Ukrainian Energy Forum. Ukraińcy są w lepszej sytuacji niż jeszcze kilka lat temu i targują się z Polską o warunki dostaw gazu. Jednak dobra passa może się niebawem skończyć – ostrzega Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

2. Kasztelewicz: Złoczew to gwarancja taniej energii na kolejne lata

– Kopalnia i elektrownia Bełchatów to w zasadzie serce polskiej energetyki. To jest ponad 5 tys. MW zainstalowanej mocy. Produkuje się tam najtańszą energię elektryczną z węgla brunatnego, a także najtańszą w porównaniu do innych nośników energii. Dlatego ta produkcja winna być utrzymywana na następne dekady XXI w. – mówi prof. Zbigniew Kasztelewicz, kierownik Katedry Górnictwa Odkrywkowego w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

3. Saryusz-Wolski: Nord Stream 2, czyli polityka Germany First

Dyrektywa gazowa z instrumentu do walki z gazociągiem, zagrażającym nie tylko niezależności energetycznej UE, ale przede wszystkim bezpieczeństwu naszego regionu, stała się narzędziem niemieckiego unilateryzmu, swoistego Germany First – pisze Jacek Saryusz-Wolski, poseł do Parlamentu Europejskiego.

4. Karpiński: Ustawa o cenach energii to socjalizm przed wyborami (ROZMOWA)

– Ceny energii rosną i będą rosły. Administracyjne działania wyhamowujące ich wzrost są krótkoterminowe. Możemy w ten sposób sztucznie ustalać ceny innych produktów, jednak nie rozwiązuje to problemów. Błąd tkwi w całym systemie – powiedział w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl Włodzimierz Karpiński były minister skarbu państwa, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa, poseł Platformy Obywatelskiej.

5. Rapacka: Offshore rośnie w całej Europie. Teraz Polska

Kolejne prognozy wskazują, że farmy wiatrowe na morzu to opcja coraz bardziej atrakcyjna pomimo przeszkód związanych m.in. z regulacjami czy kosztami technologicznymi. Polska nie będzie potęgą offshorową, co nie znaczy, że nie powinna sięgnąć po tę technologię. Czas ucieka, a koszty OZE maleją – pisze redaktor BiznesAlert.pl, Patrycja Rapacka