TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia | #31

17 sierpnia 2019, 07:30 Alert

Polecamy Państwu zastawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (12-16.08.2019)

1. Naimski: Polska może przesyłać dalej gaz rosyjski, ale nie za darmo

– Teraz olbrzymia ilość gazu przesyłana jest przez Polskę faktycznie rzecz biorąc za darmo, tak się nie powinno dziać. 21 milionów złotych dochodu rocznie wobec miliardów metrów sześciennych przesyłanych na zachód na odcinku 660 kilometrów to jest nic – powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski w rozmowie dziennikarzami.

2. Naimski: Polska nie przedłuży kontraktu jamalskiego

– Od strony kontraktowej jesteśmy całkowicie pewni i zabezpieczeni, zarówno jeśli chodzi o LNG, jak i dostawy dla gazu z szelfu norweskiego, tam PGNiG zwiększa produkcję, uzyskuje nowe koncesje. Nie musimy się martwić o gaz i kontrakty i nie przewidujemy przedłużenia długoterminowego z Gazpromem, który wygasa w 2022 roku – powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski w rozmowie z dziennikarzami.

3. Sawicki: Fuzja Orlen-Lotos może potencjalnie zwiększyć konkurencję

– Hurtowy rynek dostaw paliw, detaliczny rynek dostaw paliw silnikowych i paliw lotniczych, rynki produktów ubocznych procesu rafinacji, czy powiązane usługi jak np. utrzymywania zapasów obowiązkowych: to obszary działalności PKN Orlen oraz Grupy Lotos, wobec których Komisja Europejska ma najwięcej zastrzeżeń przed rozważeniem zgody na połączenie tych firm. Paradoksalnie, proces fuzji może przyczynić się do zwiększenia konkurencji na rynku. Warunkiem może być sprzedaż części aktywów przez nowo powstały podmiot. Orlen ma tego świadomość – pisze Bartłomiej Sawicki, redaktor BiznesAlert.pl.

4. Rajewski: Eksplozja w Rosji nie zagraża Polsce

Na poligonie w obwodzie archangielskim na północy Rosji podczas testu rakietowego doszło do wypadku. Wydaje się coraz bardziej jasne, że eksplozja dotyczyła układu napędowego pocisku. W pobliżu wypadku stwierdzono podwyższony poziom promieniowania. – W związku z wypadkiem, w Polsce nie mamy się czego bać, a zaobserwowane zjawiska radiacyjne nie mogą stanowić dla nas zagrożenia – napisał Adam Rajewski z Politechniki Warszawskiej.

5. Jakóbik: Mniej mięsa na zdrowie człowieka i klimatu

Organizacja Narodów Zjednoczonych apeluje do zmiany przyzwyczajeń żywieniowych w celu ochrony klimatu. Czy to przesada? – zastanawia się Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.